Aktualności:

Numer 7(253)    lipiec 2006Numer 7(253)    lipiec 2006
fot.Michał Bołtryk
2009 IX 28 „Wiesti”. Cerkiew i świat

Od września na rosyjskim kanale informacyjnym „Wiesti” rusza nowy cotygodniowy program „Cerkiew i świat”. Prowadzić go będzie arcybiskup wołokołamski Hilarion, przewodniczący wydziału stosunków zewnętrznych moskiewskiego patriarchatu.
Program został zaplanowany w konwencji telewizyjnego dziennika. W pierwszym rządzie będzie poświęcony aktualnym wydarzeniom z życia Cerkwi i społeczeństwa. Dzięki niemu widzowie będą mogli co tydzień poznać punkt widzenia Cerkwi na kluczowe problemy naszych czasów.
Władyka Hilarion szczegółowo odpowie na wszelkie pytania widzów kierowane na vera.vesti.ru i na portal internetowy pisma „Nieskucznyj sad”.
W programie będzie też dział „Prawosławny słownik”, wyjaśniający skomplikowane pojęcia z nauki o wierze, historii Cerkwi, nabożeństw. Ten dział także będzie korzystać z pytań, które padną na stronach internetowych – jak zwracać się do duchownego, jakie są nabożeństwa, czym patriarchat różni się od patriarchii, itd.
W programie znajdą się także wiadomości o tematyce religijnej. Na koniec audycji będą prezentowane sylwetki świętych.
Współprowadzącym programu został Iwan Siemionow.

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Co dzieli narody? - Anna Radziukiewicz
Przedstawiciele 26 krajów, reprezentujących różne regiony – Bałkany, Bliski Wschód, Europę środkową, wschodnią, Kaukaz, Cypr, Afrykę – rozmawiali od 15 do 17 kwietnia w Budapeszcie o narodowej świadomości w kontekście problemów integracji podczas 25 konferencji Międzynarodowej Fundacji Jedności Prawosławnych Narodów (MFJPN). Uczestników forum pozdrowili zwierzchnicy ośmiu lokalnych Cerkwi oraz przedstawiciele rządów i parlamentów. (więcej...)
Raskoł w raskole - Eugeniusz Czykwin
Nowym prezydentem Ukrainy został Wołodymyr Zelenski, na którego zagłosowało 73,22 proc. wyborców. Dotychczasowy prezydent Petro Poroszenko, który w bezprecedensowym sposób, naruszając zasady Konstytucji, ingerował w wewnętrzne sprawy prawosławnej Cerkwi, poniósł klęskę (otrzymał 24,45 proc. głosów). (więcej...)
Czekając na plac - o. Mariusz Kiślak
Ten tekst został napisany w 2015 roku. Mówi o wałbrzyskiej prawosławnej wspólnocie. O. Mariusz Kiślak jest jej proboszczem. Wtedy postanowiliśmy, że tekst zostanie opublikowany, gdy parafia otrzyma plac pod budowę cerkwi. I oto nadszedł ten radosny moment. (więcej...)
Budujemy cerkiew w Augustowie - o. Włodzimierz Misijuk
To świąteczne nabożeństwo zakończy kolejny etap wsparcia, okazywanego pięćdziesięcioosobowej parafialnej rodzinie, w gromadzeniu środków na budowę nowej, wymarzonej i „wymodlonej” cerkwi. W chwili zamykania tego numeru PP darowizny sięgnęły już kwoty ponad 350 tysięcy złotych i ciągle jeszcze napływają. Tak więc na proskomidii świątecznej Liturgii odczytywane będą imiona wszystkich dotychczasowych i kolejnych darczyńców. (więcej...)