Aktualności:

Numer 5(203)    maj 2002Numer 5(203)    maj 2002
fot.
2009 IX 28 „Wiesti”. Cerkiew i świat

Od września na rosyjskim kanale informacyjnym „Wiesti” rusza nowy cotygodniowy program „Cerkiew i świat”. Prowadzić go będzie arcybiskup wołokołamski Hilarion, przewodniczący wydziału stosunków zewnętrznych moskiewskiego patriarchatu.
Program został zaplanowany w konwencji telewizyjnego dziennika. W pierwszym rządzie będzie poświęcony aktualnym wydarzeniom z życia Cerkwi i społeczeństwa. Dzięki niemu widzowie będą mogli co tydzień poznać punkt widzenia Cerkwi na kluczowe problemy naszych czasów.
Władyka Hilarion szczegółowo odpowie na wszelkie pytania widzów kierowane na vera.vesti.ru i na portal internetowy pisma „Nieskucznyj sad”.
W programie będzie też dział „Prawosławny słownik”, wyjaśniający skomplikowane pojęcia z nauki o wierze, historii Cerkwi, nabożeństw. Ten dział także będzie korzystać z pytań, które padną na stronach internetowych – jak zwracać się do duchownego, jakie są nabożeństwa, czym patriarchat różni się od patriarchii, itd.
W programie znajdą się także wiadomości o tematyce religijnej. Na koniec audycji będą prezentowane sylwetki świętych.
Współprowadzącym programu został Iwan Siemionow.

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)