Aktualności:

Numer 9(363)    Wrzesień 2015Numer 9(363)    Wrzesień 2015
fot.Anna Radziukiewicz
2009 IX 28 Religia w szkole

„Religia powinna stać się obowiązkowym przedmiotem w szkole średniej” – napisał w otwartym liście, skierowanym do prezydenta Trajana Besescu patriarcha rumuński Daniel. „W projekcie ustawy o wykształceniu średnim, przygotowanym przez prezydencką komisję, religia jako przedmiot nie ma oficjalnego statusu” – napisał hierarcha, podkreślając że konstytucja przewiduje swobodny dostęp do religijnego wykształcenia.
Komentując list patriarchy Daniela, specjalista z zakresu prawa konstytucyjnego Radu Karp zauważył, że zgodnie z obowiązującym prawodawstwem religia może występować w systemie średniego wykształcenia jedynie jako przedmiot fakultatywny.
Oznacza to, że ministerstwo oświaty Rumunii powinno zapewnić obecność w szkolnym programie religii, ale decyzję o jej nauczaniu powinien podjąć uczeń, jego rodzice bądź opiekunowie – zauważył prawnik.

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)