Aktualności:

Numer 3(201)    marzec 2002Numer 3(201)    marzec 2002
fot.Zbigniew Dzwonkowski
2009 IX 28 Oblicze anioła

Unikalne i nieznane wcześniej mozaikowe oblicze anioła odkryli pod kopułą, po zdjęciu sześciu-siedmiu warstw tynku,  restauratorzy, pracujący w konstantynopolitańskiej Hagii Sofii. Eksperci podkreślają bardzo dobry stan oblicza serafina, o rozmiarach metr na półtora.

Uczonym pozostało jeszcze ustalić czas przygotowania mozaiki. Póki co nie wiadomo, czy pochodzi ona z IX wieku (kiedy w cerkwi odrestaurowano mozaikowe ikony, zniszczone w okresie ikonoburstwa), czy XIV wieku (kiedy ze środków przysłanych z Wielkiego Księstwa Moskiewskiego cerkiew była odbudowywana po zniszczeniach wywołanych trzęsieniem ziemi).

Po zajęciu Konstantynopola przez Turków osmańskich w 1453 roku i zamianie Hagia Sofii na meczet, freski i mozaiki zostały w sposób barbarzyński zamazane. Mozaiki aniołów pod kopułą zachowały się, ale zostały zniszczone oblicza serafinów – na szczęście, jak się teraz okazało, nie do końca.

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)