Aktualności:

2009 X 02 Między Wschodem a Zachodem

Od 19 września do 8 października 2009 roku trwać będzie we Wrocławiu II Festiwal „Między Wschodem a Zachodem”, organizowany przez kancelarię arcybiskupa wrocławskiego i szczecińskiego. Na jego program złożą się koncert „Pieśni duszy rosyjskiej” w wykonaniu Vladimira Millera oraz pianisty Timura Kogana, dwie projekcje rosyjskiego filmu „Wyspa” oraz dwutygodniowa wystawa fotografii białostockiego fotografika Piotra Sawickiego zatytułowana „Prawosławie w Polsce”.

"Wyspa” z 2006 roku to film o tym, jak skrucha zmienia całe ludzkie życie. O tym, jak wielki grzech, paradoksalnie, pomaga odnaleźć drogę do Boga. To film o odpowiedzialności za własne czyny i, jak mówi reżyser Paweł Łungin, „o tym, że Bóg jest”. To także film prezentujący prawosławne podejście do Boga i wiary, prawosławną mentalność i duchowość. Wystawa „Prawosławie w Polsce” to niemal sto fotografii Piotra Sawickiego, opowiadających o ostatnich trzydziestu lat polskiego prawosławia. Fotografie te zamieszczone zostały w albumie „Prawosławie w Polsce” (Wydawnictwo Bosz, 2008). Zdjęcia ukazują architekturę cerkiewną, prawosławną sztukę sakralną, pielgrzymki, życie hierarchów oraz obchody najważniejszych świąt. Pokazują też jak zmieniało się polskie prawosławie i jego wyznawcy. Wernisażowi wystawy w dniu 22 września towarzyszyć będzie spotkanie z autorem zdjęć oraz krótki koncert pieśni cerkiewnych w wykonaniu chóru „Sinaxis”.  Na koncercie „Pieśni duszy rosyjskiej” Vladimir Miller wykona solo najniższym głosem świata, basem profundo,  najpopularniejsze rosyjskie pieśni ludowe i romanse. Akompaniować na fortepianie będzie twórca aranżacji do wszystkich wykonywanych pieśni, kompozytor Timur Kogan. Niezwykły głos Vladimira Millera i popularny także w Polsce repertuar pokażą, że polska i rosyjska dusza mają wiele wspólnego, a odległość między Wschodem a Zachodem wcale nie jest tak duża.
Więcej informacji o festiwalu na stronie www.miedzywschodemazachodem.art.pl. Program:
19 września, 19.00 – projekcja filmu „Wyspa” , ACF Dworcowe, Wrocław. Bilety: normalne 8 zł, ulgowe 6 zł w kasie kina przed seansem.
22 września, 18.00 – wernisaż wystawy „Prawosławie w Polsce”, Muzeum Etnograficzne, Wrocław. Wystawa czynna do 8 października. Muzeum czynne jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godz. 10-16. Bilety: normalne 5 zł, ulgowe 3 zł.
25 września, 18.00 – koncert Vladimira Millera „Pieśni duszy rosyjskiej”, Galeria Zamkowa, Lubin. Bilety: normalne 25 zł (w dniu koncertu 30 zł), ulgowe 15 zł (w dniu koncertu 20 zł) w Ośrodku Kultury Wzgórze Zamkowe oraz przed koncertem.
26 września, 19.00 – projekcja filmu „Wyspa” ACF Dworcowe, Wrocław. Bilety: normalne 8 zł, ulgowe 6 zł w kasie kina przed seansem.
27 września, 19.00 – koncert Vladimira Millera „Pieśni duszy rosyjskiej”, Oratorium Marianum, Wrocław. Bilety: normalne 35 zł, ulgowe 30 zł w kasie OKiS (Rynek-Ratusz 24) i na godzinę przed koncertem.

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Co dzieli narody? - Anna Radziukiewicz
Przedstawiciele 26 krajów, reprezentujących różne regiony – Bałkany, Bliski Wschód, Europę środkową, wschodnią, Kaukaz, Cypr, Afrykę – rozmawiali od 15 do 17 kwietnia w Budapeszcie o narodowej świadomości w kontekście problemów integracji podczas 25 konferencji Międzynarodowej Fundacji Jedności Prawosławnych Narodów (MFJPN). Uczestników forum pozdrowili zwierzchnicy ośmiu lokalnych Cerkwi oraz przedstawiciele rządów i parlamentów. (więcej...)
Raskoł w raskole - Eugeniusz Czykwin
Nowym prezydentem Ukrainy został Wołodymyr Zelenski, na którego zagłosowało 73,22 proc. wyborców. Dotychczasowy prezydent Petro Poroszenko, który w bezprecedensowym sposób, naruszając zasady Konstytucji, ingerował w wewnętrzne sprawy prawosławnej Cerkwi, poniósł klęskę (otrzymał 24,45 proc. głosów). (więcej...)
Czekając na plac - o. Mariusz Kiślak
Ten tekst został napisany w 2015 roku. Mówi o wałbrzyskiej prawosławnej wspólnocie. O. Mariusz Kiślak jest jej proboszczem. Wtedy postanowiliśmy, że tekst zostanie opublikowany, gdy parafia otrzyma plac pod budowę cerkwi. I oto nadszedł ten radosny moment. (więcej...)
Budujemy cerkiew w Augustowie - o. Włodzimierz Misijuk
To świąteczne nabożeństwo zakończy kolejny etap wsparcia, okazywanego pięćdziesięcioosobowej parafialnej rodzinie, w gromadzeniu środków na budowę nowej, wymarzonej i „wymodlonej” cerkwi. W chwili zamykania tego numeru PP darowizny sięgnęły już kwoty ponad 350 tysięcy złotych i ciągle jeszcze napływają. Tak więc na proskomidii świątecznej Liturgii odczytywane będą imiona wszystkich dotychczasowych i kolejnych darczyńców. (więcej...)