Aktualności:

2009 X 02 Między Wschodem a Zachodem

Od 19 września do 8 października 2009 roku trwać będzie we Wrocławiu II Festiwal „Między Wschodem a Zachodem”, organizowany przez kancelarię arcybiskupa wrocławskiego i szczecińskiego. Na jego program złożą się koncert „Pieśni duszy rosyjskiej” w wykonaniu Vladimira Millera oraz pianisty Timura Kogana, dwie projekcje rosyjskiego filmu „Wyspa” oraz dwutygodniowa wystawa fotografii białostockiego fotografika Piotra Sawickiego zatytułowana „Prawosławie w Polsce”.

"Wyspa” z 2006 roku to film o tym, jak skrucha zmienia całe ludzkie życie. O tym, jak wielki grzech, paradoksalnie, pomaga odnaleźć drogę do Boga. To film o odpowiedzialności za własne czyny i, jak mówi reżyser Paweł Łungin, „o tym, że Bóg jest”. To także film prezentujący prawosławne podejście do Boga i wiary, prawosławną mentalność i duchowość. Wystawa „Prawosławie w Polsce” to niemal sto fotografii Piotra Sawickiego, opowiadających o ostatnich trzydziestu lat polskiego prawosławia. Fotografie te zamieszczone zostały w albumie „Prawosławie w Polsce” (Wydawnictwo Bosz, 2008). Zdjęcia ukazują architekturę cerkiewną, prawosławną sztukę sakralną, pielgrzymki, życie hierarchów oraz obchody najważniejszych świąt. Pokazują też jak zmieniało się polskie prawosławie i jego wyznawcy. Wernisażowi wystawy w dniu 22 września towarzyszyć będzie spotkanie z autorem zdjęć oraz krótki koncert pieśni cerkiewnych w wykonaniu chóru „Sinaxis”.  Na koncercie „Pieśni duszy rosyjskiej” Vladimir Miller wykona solo najniższym głosem świata, basem profundo,  najpopularniejsze rosyjskie pieśni ludowe i romanse. Akompaniować na fortepianie będzie twórca aranżacji do wszystkich wykonywanych pieśni, kompozytor Timur Kogan. Niezwykły głos Vladimira Millera i popularny także w Polsce repertuar pokażą, że polska i rosyjska dusza mają wiele wspólnego, a odległość między Wschodem a Zachodem wcale nie jest tak duża.
Więcej informacji o festiwalu na stronie www.miedzywschodemazachodem.art.pl. Program:
19 września, 19.00 – projekcja filmu „Wyspa” , ACF Dworcowe, Wrocław. Bilety: normalne 8 zł, ulgowe 6 zł w kasie kina przed seansem.
22 września, 18.00 – wernisaż wystawy „Prawosławie w Polsce”, Muzeum Etnograficzne, Wrocław. Wystawa czynna do 8 października. Muzeum czynne jest codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godz. 10-16. Bilety: normalne 5 zł, ulgowe 3 zł.
25 września, 18.00 – koncert Vladimira Millera „Pieśni duszy rosyjskiej”, Galeria Zamkowa, Lubin. Bilety: normalne 25 zł (w dniu koncertu 30 zł), ulgowe 15 zł (w dniu koncertu 20 zł) w Ośrodku Kultury Wzgórze Zamkowe oraz przed koncertem.
26 września, 19.00 – projekcja filmu „Wyspa” ACF Dworcowe, Wrocław. Bilety: normalne 8 zł, ulgowe 6 zł w kasie kina przed seansem.
27 września, 19.00 – koncert Vladimira Millera „Pieśni duszy rosyjskiej”, Oratorium Marianum, Wrocław. Bilety: normalne 35 zł, ulgowe 30 zł w kasie OKiS (Rynek-Ratusz 24) i na godzinę przed koncertem.

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)