Aktualności:

2009 X 02 Dzwony dla św. Jerzego

Od około dziesięciu lat nieustannie trwają prace przy budowie cerkwi św. Jerzego w Białymstoku na Nowym Mieście. Cerkiew, jedna z najpiękniejszych w Polsce, czeka teraz na budowę dzwonnicy. Po święcie Zaśnięcia Bogarodzicy mają ruszyć przy niej dalsze prace. I może do zimy – jeśli Hospodź błogosławi – jak mówi proboszcz parafii o. Grzegorz Misijuk dzwonnica będzie gotowa.

Ma na niej zawisnąć pięć dużych dzwonów i kilka mniejszych, po to by można było na nich dzwonić ale i wygrywać cerkiewną muzykę. Największy, z ikoną Świętej Trójcy, będzie ważył 800 kilogramów,  kolejne zaś - z ikoną Zbawiciela – 500 kg, Bogarodzicy – 290 kg,  św. Jerzego – 190 kg i Archistratega Michała – 100 kg.
Dwa dzwony mają już ofiarodawców. O wadze 190 kg ufundowała rada parafialna cerkwi św. Jerzego, która sprzedając podczas święta Spasa na Grabarce ikony zarobiła 12 600 złotych i wszystkie przekazała na dzwon. Za stukilogramowy zapłaciła jedna rodzina.
Imiona i nazwiska wszystkich ofiarodawców dzwonów zostaną wygrawerowane na specjalnych tablicach – zapewnia proboszcz parafii i ma nadzieję, że fundatorami dzwonów będą nie tylko ci, którzy dźwigają na swoich barkach trud budowy świątyni od początku ale i wierni innych parafii.
Głos dzwonów, jak modlitwa, uświęca świat. Niech nasze ofiary będą jak modlitwa.

fot. Anna Radziukiewicz

__________________________________

Ofiary można składać bezpośrednio w cerkwi przy ul. Pułaskiego 36,
w kancelarii parafialnej lub
wpłacać na konto:
94 1020 1332 0000 1302 0026 2196
z dopiskiem Dzwony


      
(ar)

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)