Aktualności:

Numer 10(388)    Październik 2017Numer 10(388)    Październik 2017
fot.Anna Radziukiewicz
2009 XI 15 Zmarł patriarcha Pavle

Dzisiaj w Belgradzie, po przyjęciu św. Eucharystii, odszedł patriarcha serbski Pavle, 44. w historii zwierzchnik Patriarchatu Serbskiego. Funkcję tę pełnił od 1990 roku. Miał 95 lat.

Wiadomość o śmierci Patriarchy przekazał metropolita czarnogórski Amfilochiusz, kiedy na uroczystości poświęcenia kamienia węgielnego poinformował wiernych, że właśnie się dowiedział, iż "patriarcha odszedł". Przekazał także, że rano patriarcha przyjął św. Eucharystię i chwilę potem "jego serce przestało bić".

Wieczorem w Belgradzie odbyło się specjalne posiedzenie Soboru Biskupów Serbskie Prawosławnej Cerkwi, podczas którego ustalono, że pogrzeb odbędzie się w czwartek 19 listopada w Monasterze Rakovica w Belgradzie. Funkcję strażnika tronu patriarszego (locum tenens) do czasu wyboru nowego zwierzchnika Kościoła prawosławnego w Serbii będzie pełnił dotychczasowy zastępca patriarchy - metropolita Amfilochije.

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)