Aktualności:

Numer 4(298)    kwiecień 2010Numer 4(298)    kwiecień 2010
fot.
2009 X 16 Radio Sofia

Pilotażowa emisja programu pierwszej prawosławnej stacji radiowej na Białorusi „Sofia” odbyła się 14 września z błogosławieństwa metropolity mińskiego i słuckiego Filareta. Jej audycje są adresowane w pierwszym rzędzie do tych, którzy szukają drogi do Cerkwi, zastanawiają się nad sensem życia.
– Teraz nadajemy w Internecie i to wyłącznie dzięki entuzjastom – podkreślił przewodniczący redakcji, o. Paweł Serdiuk. – Jest to okres tworzenia stacji, tym niemniej kolektyw jest pełen entuzjazmu.
Docelowe audytorium radia „Sofia” stanowią ludzie od dwudziestu pięciu do czterdziestu lat. W ramówce znajdzie się pięć serwisów informacyjnych, przegląd duchowej prasy Białorusi, audycje tematyczne w oparciu o materiały pisma „Foma”, autorska audycja Kseni Angiełowej „Dzień w radości” i programy muzyczne. Techniczne wsparcie radiu okazała mińska parafia Wszystkich strapionych radość, informacyjne portal sobor.by. Adres strony internetowej stacji radiowej: www. radiosofia.by.

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)