Aktualności:

Numer 5(215)    maj 2003Numer 5(215)    maj 2003
fot.fot. Marek Dolecki
2009 X 16 Trzytomowa historia monastycyzmu

Z inicjatywy patriarchy Daniela synod rumuńskiej Cerkwi przystąpił do prac nad wydaniem trzytomowej historii rumuńskiego monastycyzmu – od powstania do XV wieku, XVI wiek i od XVII wieku do czasów współczesnych. Pracami kierować będą wspólnie rumuński patriarchat i Rumuńska Akademia Nauk, a koordynacją projektu zajmie się komisja mieszana, w skład której wejdą historycy, wykładowcy pięciu prawosławnych fakultetów i naukowcy z pięciu z pięciu instytutów badawczych akademii nauk.
Badania mają też objąć wpływ rumuńskiego monastycyzmu na kształtowanie i rozwój rumuńskiej duchowności i jego związki ze wschodnim i zachodnim monastycyzmem, a także wkład do światowej kultury.

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)