Aktualności:

Numer 1(247)    styczeń 2006Numer 1(247)    styczeń 2006
fot.
2009 X 16 Mniszki bez prądu

Kosowska energetyczna korporacja odłączyła prąd wielu prawosławnym monasterom, m.in. w Graczanicy, Devic i podwor’je w mieście Peć. Jak poinformowały mniszki z Peć, w tej wspólnocie mają swój generator, który włączają na dwie godziny na dzień, żeby utrzymać zasilanie lodówki.
Przedstawiciele kosowskiej kompanii energetycznej przychodzili do nas i mówili, żebyśmy podpisały umowę – mówią mniszki. – Ale tego zrobić nie możemy, postawiono nam bowiem takie warunki, których nie możemy spełnić. Podpiszemy umowę i będziemy płacić za prąd w wypadku, jeśli zostaną uwzględnione nasze prośby.
Przedstawiciele raszko-prizreńskiej diecezji, pod opieką której znajdują się monastery w Kosowie i Metochii, poinformowali, że przedstawiciele energetyki zagrozli obcięciem kabli, jeśli monastery będą otrzymywać prąd z innych źródeł.
Ze swej strony pracownicy energetyki podkreślili, że jedne zasady obowiązują wszystkich, elektryczność wyłączana jest i w meczetach, i w kościołach katolickich, które nie przestrzegają przyjętych zasad.

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)