Aktualności:

Numer 9(315)    wrzesień 2011Numer 9(315)    wrzesień 2011
fot.o. Mirosław Lewczak
2009 XI 14 Premier Rosji w pekińskiej cerkwi

Podczas oficjalnej wizyty w Pekinie Władimir Putin odwiedził odbudowaną Uspienską cerkiew.
Rano, trzynastego października, tuż przed wizytą premiera biskup jegorjewski Mark wyświęcił tę świątynię. Władimir Putin ofiarował ikonę Pokrowy Matki Bożej. – Ta ikona ma ponadstuletnią historię i chcemy ją tutaj, w tej cerkwi, zostawić – powiedział.
Gość zwiedził też małe muzeum, opowiadające o rosyjskiej duchowej misji w Pekinie. Jej cerkiew, wzniesiona w 1902 roku, został zburzona w latach 50., a na tym miejscu postawiono garaż. W ciągu ostatnich trzech lat świątynia Uspienija została odbudowana i teraz przeżywa jakby swoje powtórne narodziny. Ambasador Rosji w Chinach Sergiusz Razow pokazał premierowi makietę rosyjskiej misji z XVII wieku, a także dokumenty i archeologiczne znaleziska. – Mamy tutaj unikalny eksponat, czaszę z 1606 roku – podkreślił.

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Znaki w Łaźniach - Anna Radziukiewicz
22 czerwca arcybiskup białostocki i gdański Jakub wraz z biskupem supraskim Andrzejem i duchownymi wyświęcili cerkiew św. Łukasza Chirurga (Wojno-Jasienieckiego) we wsi Łaźnie, znajdującej się w supraskiej parafii. Jest to pierwsza cerkiew w Polsce, której patronem jest św. Łukasz, arcybiskup symferopolski. (więcej...)
Czy jesteśmy odpowiedzialni za Boże stworzenie? - Anna Radziukiewicz
Taki temat zaproponował w tym roku Doroteusz Fionik, organizator bielskiego Prologu (23-26 maja). Poprosił mnie o poprowadzenie na ten temat panelu, towarzyszącego wystawie moich fotografii „Rytmy – sacrum i przyroda”. (więcej...)
Ikona i Tradycja - Andrzej Charyło
Z prawosławnym duchownym ze Szwajcarii o. MICHELEM QUENOT autorem książek poświęconych ikonie laureatem Nagrody Ostrogskiego rozmawia Andrzej Charyło. (więcej...)
Chaos coraz większy - Eugeniusz Czykwin
15 grudnia 2018 roku na zwołanym przez patriarchę Konstantynopola Bartłomieja „zjednoczeniowym soborze” przedstawiciele dwóch nieuznawanych przez światowe prawosławie rozłamowych struktur – tzw. Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi Kijowskiego Patriarchatu (UPC KP) i tzw. Ukraińskiej Autokefalnej Prawosławnej Cerkwi (UAPC) – utworzyli nową strukturę – Prawosławną Cerkiew Ukrainy (PCU). Na jej zwierzchnika wybrano rekomendowanego przez „patriarchę” Filareta „metropolitę” Epifanija. I to tej strukturze 6 stycznia bieżącego roku w Stambule (dawny Konstantynopol) patriarcha Bartłomiej, ignorując stanowisko kanonicznej (tworzą ją ponad 12 tys. parafii i ponad 200 monasterów) Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC), nadał tomos o autokefalii. (więcej...)
Prawosławie w San Francisco - Andrzej Charyło
Podczas pobytu naukowo-badawczego na Uniwersytecie Stanowym Ohio w Columbus w USA odwiedziłem jedno z najważniejszych dla prawosławnych w Ameryce Północnej miejsc, czyli sobór katedralny Ikony Matki Bożej Radość Wszystkich Strapionych w San Francisco. Znajdują się tam relikwie św. Jana (Maksymowicza), który pełnił posługę arcybiskupią w połowie XX wieku w Chinach, na Filipinach, w Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych. (więcej...)