Aktualności:

Numer 2(404)    Luty 2019Numer 2(404)    Luty 2019
fot.Anna Radziukiewicz
2009 XI 14 Premier Rosji w pekińskiej cerkwi

Podczas oficjalnej wizyty w Pekinie Władimir Putin odwiedził odbudowaną Uspienską cerkiew.
Rano, trzynastego października, tuż przed wizytą premiera biskup jegorjewski Mark wyświęcił tę świątynię. Władimir Putin ofiarował ikonę Pokrowy Matki Bożej. – Ta ikona ma ponadstuletnią historię i chcemy ją tutaj, w tej cerkwi, zostawić – powiedział.
Gość zwiedził też małe muzeum, opowiadające o rosyjskiej duchowej misji w Pekinie. Jej cerkiew, wzniesiona w 1902 roku, został zburzona w latach 50., a na tym miejscu postawiono garaż. W ciągu ostatnich trzech lat świątynia Uspienija została odbudowana i teraz przeżywa jakby swoje powtórne narodziny. Ambasador Rosji w Chinach Sergiusz Razow pokazał premierowi makietę rosyjskiej misji z XVII wieku, a także dokumenty i archeologiczne znaleziska. – Mamy tutaj unikalny eksponat, czaszę z 1606 roku – podkreślił.

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)