Aktualności:

2009 XI 14 Bizantyńska lekcja

Pokaz filmu „Upadek imperium. Bizantyńska lekcja” odbył się w Atenach. Na premierę, do sali najstarszego w Grecji Naukowego Towarzystwa Archeologicznego, przybyło ponad czterysta osób. – Na taki sukces nie liczyłem – przyznawał autor scenariusza, namiestnik Sretienskiego monasteru, archimandryta Tichon. – Jest mi bardzo miło. Jeśli tytuł nosi nazwę „Bizantyńska lekcja”, to tu w Grecji czuję się jak na egzaminie.
Film, przetłumaczony na język grecki, uczeni, hierarchowie Cerkwi, wykładowcy uniwersyteccy obejrzeli przed dyskusją. Wielu nie po raz pierwszy. Tym bardziej, że w Grecji w oparciu o scenariusz filmu wyszła książka i płyta. Cały nakład rozszedł się błyskawicznie.
Dyskusja nad filmem trwała ponad dwie godziny. Archimandryta Tichon powiedział, że idea filmu narodziła się ponad cztery lata temu, kiedy po raz pierwszy odwiedził Konstantynopol i wstrząsnęła nim widoczna nawet na ruinach wielkość cesarstwa i jego niebywały upadek. – I mimo woli pomyślałem o Rosji, o jej nieprostej współczesnej historii – dodał. – Zainteresowało mnie, jakie choroby Bizancjum przeszły na współczesną Rosję.
O historyczne paralele, pokazane w filmie, paralele nie tylko rosyjskie ale i światowe, archimandrytę Tichona pytano najczęściej. Grecki metropolita Mikołaj, w świecie – prof. astrofizyki i były współpracownik NASA, mówił o moralnej grawitacji i jedynym wewnętrznym kosmosie dwóch narodów – rosyjskiego i greckiego.
Powinniśmy pozwolić naszym narodom, by wzbogacały siebie nawzajem tymi skarbami prawosławia – zauważył. – Chcę pokłonić się przed współczesnym duchowym życiem rosyjskiego narodu, od którego można się wielu rzeczy nauczyć.
I greckie audytorium otrzymało taką możliwość. W dużej koncertowej Sali Aten, w wielkim pałacu muzyki, wystąpił chór Sretienskiego monasteru. Miejsc zabrakło.

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)