Aktualności:

Numer 1(355)    styczeń 2015Numer 1(355)    styczeń 2015
fot.Anna Radziukiewicz
2009 XI 14 Do wojny można było nie dopuścić

– Do wojny na Kaukazie w sierpniu 2008 roku można było nie dopuścić – uważa katolikos-patriarcha Eliasz II.
Tragiczne wydarzenia, do których doszło w Abchazji i Cwinwali, nie powinny mieć miejsca. Można było ich uniknąć – poinformował zwierzchnik gruzińskiej Cerkwi na spotkaniu z nauczycielami. – Kiedy statek jest na morzu, kapitan powinien wiedzieć, gdzie znajdują się rafy. My napotykaliśmy i napotykamy takie rafy, ściany, o które bijemy głową, podczas gdy można było je obejść i nie nabić guza.
Zdaniem Eliasza II zawsze jest wyjście z trudnej sytuacji.
Nie powinniśmy analizować minionych wydarzeń, powinniśmy patrzeć w przód, prognozować co może się wydarzyć i co należy robić, żeby pewnych wydarzeń uniknąć – podkreślił hierarcha.

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Co dzieli narody? - Anna Radziukiewicz
Przedstawiciele 26 krajów, reprezentujących różne regiony – Bałkany, Bliski Wschód, Europę środkową, wschodnią, Kaukaz, Cypr, Afrykę – rozmawiali od 15 do 17 kwietnia w Budapeszcie o narodowej świadomości w kontekście problemów integracji podczas 25 konferencji Międzynarodowej Fundacji Jedności Prawosławnych Narodów (MFJPN). Uczestników forum pozdrowili zwierzchnicy ośmiu lokalnych Cerkwi oraz przedstawiciele rządów i parlamentów. (więcej...)
Raskoł w raskole - Eugeniusz Czykwin
Nowym prezydentem Ukrainy został Wołodymyr Zelenski, na którego zagłosowało 73,22 proc. wyborców. Dotychczasowy prezydent Petro Poroszenko, który w bezprecedensowym sposób, naruszając zasady Konstytucji, ingerował w wewnętrzne sprawy prawosławnej Cerkwi, poniósł klęskę (otrzymał 24,45 proc. głosów). (więcej...)
Czekając na plac - o. Mariusz Kiślak
Ten tekst został napisany w 2015 roku. Mówi o wałbrzyskiej prawosławnej wspólnocie. O. Mariusz Kiślak jest jej proboszczem. Wtedy postanowiliśmy, że tekst zostanie opublikowany, gdy parafia otrzyma plac pod budowę cerkwi. I oto nadszedł ten radosny moment. (więcej...)
Budujemy cerkiew w Augustowie - o. Włodzimierz Misijuk
To świąteczne nabożeństwo zakończy kolejny etap wsparcia, okazywanego pięćdziesięcioosobowej parafialnej rodzinie, w gromadzeniu środków na budowę nowej, wymarzonej i „wymodlonej” cerkwi. W chwili zamykania tego numeru PP darowizny sięgnęły już kwoty ponad 350 tysięcy złotych i ciągle jeszcze napływają. Tak więc na proskomidii świątecznej Liturgii odczytywane będą imiona wszystkich dotychczasowych i kolejnych darczyńców. (więcej...)