Aktualności:

Numer 4(382)    Kwiecień 2017Numer 4(382)    Kwiecień 2017
fot.Zmartchwystanie Pańskie - malowidło w cerkwi Świętego Ducha w Białymstoku
2009 XI 14 Patriarcha Kirył na początku listopada odwiedzi Baku

– 6 listopada planowana jest wizyta patriarchy w Azerbejdżanie w związku z dwoma jubileuszami: 60-leciem szejka islamu Allachszykura Pasha-zade (duchowego zwierzchnika muzułmanów Kaukazu) i 10-leciem odrodzenia bakijsko-przykaspijskiej diecezji – poinformował kierownik wydziału stosunków wzajemnych Cerkwi i społeczeństwa o. Wsiewołod Czaplin.
Potwierdził otrzymaną wcześniej z Gruzji informację o tym, że podczas wizyty dojdzie do spotkania patriarchy Kiryła z patriarchą katolikosem Eliaszem II.
Oczywiście, przebywając w tym samym czasie w Baku, obaj hierarchowie znajdą czas na wspólną rozmowę. Spotkanie to nie będzie miało jakiegoś szczególnego statusu – powiedział o. Wsiewołod.
Organizatorzy azerbejdżańskich uroczystości zaprzeczyli informacji, podanej przez gruzińską stronę, że do Baku przyjedzie także papież Benedykt XVI.
Ich zdaniem, Kościół rzymskokatolicką na tych uroczystościach będzie reprezentować sekretarz stanu Watykanu Tarcisio Bertone, który odczyta posłanie papieża.

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)