Aktualności:

Numer 9(291)    wrzesień 2009Numer 9(291)    wrzesień 2009
fot.Anna Radziukiewicz
2009 XI 14 Patriarcha Kirył na początku listopada odwiedzi Baku

– 6 listopada planowana jest wizyta patriarchy w Azerbejdżanie w związku z dwoma jubileuszami: 60-leciem szejka islamu Allachszykura Pasha-zade (duchowego zwierzchnika muzułmanów Kaukazu) i 10-leciem odrodzenia bakijsko-przykaspijskiej diecezji – poinformował kierownik wydziału stosunków wzajemnych Cerkwi i społeczeństwa o. Wsiewołod Czaplin.
Potwierdził otrzymaną wcześniej z Gruzji informację o tym, że podczas wizyty dojdzie do spotkania patriarchy Kiryła z patriarchą katolikosem Eliaszem II.
Oczywiście, przebywając w tym samym czasie w Baku, obaj hierarchowie znajdą czas na wspólną rozmowę. Spotkanie to nie będzie miało jakiegoś szczególnego statusu – powiedział o. Wsiewołod.
Organizatorzy azerbejdżańskich uroczystości zaprzeczyli informacji, podanej przez gruzińską stronę, że do Baku przyjedzie także papież Benedykt XVI.
Ich zdaniem, Kościół rzymskokatolicką na tych uroczystościach będzie reprezentować sekretarz stanu Watykanu Tarcisio Bertone, który odczyta posłanie papieża.

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Znaki w Łaźniach - Anna Radziukiewicz
22 czerwca arcybiskup białostocki i gdański Jakub wraz z biskupem supraskim Andrzejem i duchownymi wyświęcili cerkiew św. Łukasza Chirurga (Wojno-Jasienieckiego) we wsi Łaźnie, znajdującej się w supraskiej parafii. Jest to pierwsza cerkiew w Polsce, której patronem jest św. Łukasz, arcybiskup symferopolski. (więcej...)
Czy jesteśmy odpowiedzialni za Boże stworzenie? - Anna Radziukiewicz
Taki temat zaproponował w tym roku Doroteusz Fionik, organizator bielskiego Prologu (23-26 maja). Poprosił mnie o poprowadzenie na ten temat panelu, towarzyszącego wystawie moich fotografii „Rytmy – sacrum i przyroda”. (więcej...)
Ikona i Tradycja - Andrzej Charyło
Z prawosławnym duchownym ze Szwajcarii o. MICHELEM QUENOT autorem książek poświęconych ikonie laureatem Nagrody Ostrogskiego rozmawia Andrzej Charyło. (więcej...)
Chaos coraz większy - Eugeniusz Czykwin
15 grudnia 2018 roku na zwołanym przez patriarchę Konstantynopola Bartłomieja „zjednoczeniowym soborze” przedstawiciele dwóch nieuznawanych przez światowe prawosławie rozłamowych struktur – tzw. Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi Kijowskiego Patriarchatu (UPC KP) i tzw. Ukraińskiej Autokefalnej Prawosławnej Cerkwi (UAPC) – utworzyli nową strukturę – Prawosławną Cerkiew Ukrainy (PCU). Na jej zwierzchnika wybrano rekomendowanego przez „patriarchę” Filareta „metropolitę” Epifanija. I to tej strukturze 6 stycznia bieżącego roku w Stambule (dawny Konstantynopol) patriarcha Bartłomiej, ignorując stanowisko kanonicznej (tworzą ją ponad 12 tys. parafii i ponad 200 monasterów) Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC), nadał tomos o autokefalii. (więcej...)
Prawosławie w San Francisco - Andrzej Charyło
Podczas pobytu naukowo-badawczego na Uniwersytecie Stanowym Ohio w Columbus w USA odwiedziłem jedno z najważniejszych dla prawosławnych w Ameryce Północnej miejsc, czyli sobór katedralny Ikony Matki Bożej Radość Wszystkich Strapionych w San Francisco. Znajdują się tam relikwie św. Jana (Maksymowicza), który pełnił posługę arcybiskupią w połowie XX wieku w Chinach, na Filipinach, w Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych. (więcej...)