Aktualności:

2009 XI 14 Cerkwie i monastery bez prądu

O rozwiązanie problemu z opłatą za energię elektryczną dla ponad dwudziestu monasterów i cerkwi w Kosowie, które już prawie czterdzieści dni pozostają bez prądu zwrócił się do władz Serbii biskup raszko-prizrenski Artemij. – Sytuacja nie wygląda tak, jak się ją przedstawia, że jakoby serbska Cerkiew nie chciała opłacać rachunków za prąd – tłumaczy władyka agencji informacyjnej Beta. – Nie, my po prostu poprzez opłaty rachunków kosowskiej elektroenergetycznej kampanii nie chcemy uznać niezależnego Kosowa.
Władyka dodał, że do tej pory nie otrzymał odpowiedzi od ministerstwa do spraw Kosowa i Metochii rządu Serbii, chociaż niejednokrotnie zwracał się z prośbą o rozwiązanie krytycznej sytuacji. Wcześniej w innym wywiadzie powiedział:
To ostateczne uderzenie w Serbów w Kosowie i Metochii. Początkowo prąd elektryczny wyłączano serbskim wsiom, a teraz, kiedy ich opór złamano, przyszła kolej na monastery. Rozpoczęto tę praktykę jeszcze zimą, pozbawiając światła monaster w Goriocz. (…) Jeśli zajdzie taka potrzeba, będziemy oświetlać nasze pomieszczenia świecami i łampadkami, jak nasi przodkowie. Mamy zamiar płacić za prąd, ale nie w ten sposób, jak od nas się żąda. Nie chcemy z nimi niczego podpisywać, a chcemy, żeby wszystko szło przez nasze ministerstwo do spraw Kosowa i Metochii. Ale w tym, niestety, nie znaleźliśmy wsparcia.
Odłączenie serbskich monasterów i cerkwi od elektryczności rozpoczęło się 2 września 2009 roku. Do dziś ponad dwadzieścia obiektów Serbskiej Cerkwi Prawosławnej zostało pozbawionych prądu, wśród nich monastery w Graczanicy, Świętych Archaniołów w Prizren, Kosmy i Damiana w Zocziste, Goriocz, Dewicz.

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Co dzieli narody? - Anna Radziukiewicz
Przedstawiciele 26 krajów, reprezentujących różne regiony – Bałkany, Bliski Wschód, Europę środkową, wschodnią, Kaukaz, Cypr, Afrykę – rozmawiali od 15 do 17 kwietnia w Budapeszcie o narodowej świadomości w kontekście problemów integracji podczas 25 konferencji Międzynarodowej Fundacji Jedności Prawosławnych Narodów (MFJPN). Uczestników forum pozdrowili zwierzchnicy ośmiu lokalnych Cerkwi oraz przedstawiciele rządów i parlamentów. (więcej...)
Raskoł w raskole - Eugeniusz Czykwin
Nowym prezydentem Ukrainy został Wołodymyr Zelenski, na którego zagłosowało 73,22 proc. wyborców. Dotychczasowy prezydent Petro Poroszenko, który w bezprecedensowym sposób, naruszając zasady Konstytucji, ingerował w wewnętrzne sprawy prawosławnej Cerkwi, poniósł klęskę (otrzymał 24,45 proc. głosów). (więcej...)
Czekając na plac - o. Mariusz Kiślak
Ten tekst został napisany w 2015 roku. Mówi o wałbrzyskiej prawosławnej wspólnocie. O. Mariusz Kiślak jest jej proboszczem. Wtedy postanowiliśmy, że tekst zostanie opublikowany, gdy parafia otrzyma plac pod budowę cerkwi. I oto nadszedł ten radosny moment. (więcej...)
Budujemy cerkiew w Augustowie - o. Włodzimierz Misijuk
To świąteczne nabożeństwo zakończy kolejny etap wsparcia, okazywanego pięćdziesięcioosobowej parafialnej rodzinie, w gromadzeniu środków na budowę nowej, wymarzonej i „wymodlonej” cerkwi. W chwili zamykania tego numeru PP darowizny sięgnęły już kwoty ponad 350 tysięcy złotych i ciągle jeszcze napływają. Tak więc na proskomidii świątecznej Liturgii odczytywane będą imiona wszystkich dotychczasowych i kolejnych darczyńców. (więcej...)