Aktualności:

2009 XI 14 Cerkwie i monastery bez prądu

O rozwiązanie problemu z opłatą za energię elektryczną dla ponad dwudziestu monasterów i cerkwi w Kosowie, które już prawie czterdzieści dni pozostają bez prądu zwrócił się do władz Serbii biskup raszko-prizrenski Artemij. – Sytuacja nie wygląda tak, jak się ją przedstawia, że jakoby serbska Cerkiew nie chciała opłacać rachunków za prąd – tłumaczy władyka agencji informacyjnej Beta. – Nie, my po prostu poprzez opłaty rachunków kosowskiej elektroenergetycznej kampanii nie chcemy uznać niezależnego Kosowa.
Władyka dodał, że do tej pory nie otrzymał odpowiedzi od ministerstwa do spraw Kosowa i Metochii rządu Serbii, chociaż niejednokrotnie zwracał się z prośbą o rozwiązanie krytycznej sytuacji. Wcześniej w innym wywiadzie powiedział:
To ostateczne uderzenie w Serbów w Kosowie i Metochii. Początkowo prąd elektryczny wyłączano serbskim wsiom, a teraz, kiedy ich opór złamano, przyszła kolej na monastery. Rozpoczęto tę praktykę jeszcze zimą, pozbawiając światła monaster w Goriocz. (…) Jeśli zajdzie taka potrzeba, będziemy oświetlać nasze pomieszczenia świecami i łampadkami, jak nasi przodkowie. Mamy zamiar płacić za prąd, ale nie w ten sposób, jak od nas się żąda. Nie chcemy z nimi niczego podpisywać, a chcemy, żeby wszystko szło przez nasze ministerstwo do spraw Kosowa i Metochii. Ale w tym, niestety, nie znaleźliśmy wsparcia.
Odłączenie serbskich monasterów i cerkwi od elektryczności rozpoczęło się 2 września 2009 roku. Do dziś ponad dwadzieścia obiektów Serbskiej Cerkwi Prawosławnej zostało pozbawionych prądu, wśród nich monastery w Graczanicy, Świętych Archaniołów w Prizren, Kosmy i Damiana w Zocziste, Goriocz, Dewicz.

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)