Aktualności:

Numer 10(256)    październik 2006Numer 10(256)    październik 2006
fot.Anna Radziukiewicz
2009 XI 14 Nowa charytatywna kuchnia w Kosowie

Nową charytatywną kuchnię z piekarnią we wsi Korminianie otworzył po św. Liturgii biskup raszko-prizrenski Artemij. Miejscowa cerkiew nie pomieściła wszystkich zebranych, a z biskupem współsłużyło ośmiu duchownych.
Nowo wyświęcona kuchnia jest już czwartą taką placówką, otwartą przez raszko-prizrenską diecezję w serbskich enklawach w Kosowie i Metochii. Miejscowi Serbowie często nie są w stanie zapewnić sobie posiłku.
Dzisiaj targają nami dwojakie uczucia – powiedział biskup Artemij. – Z jednej strony odczuwamy wielką radość i wdzięczność Bogu za ten dar, jakim nas poprzez dobrych ludzi – darczyńców, obdarował. Niech i ta kuchnia, podobnie jak trzy poprzednie, służy naszemu narodowi. Ale z drugiej strony doświadczamy dzisiaj także goryczy – że po dziesięciu latach nasz naród nie jest w stanie sam zatroszczyć się o siebie, jak to było wcześniej, do 1999 roku. Oto już dziesięć lat nasz naród i nasza Cerkiew żyją i pracują w wyjątkowo ciężkich warunkach. Dlatego diecezja raszko-prizrenska musi zajmować się organizacją ludowych kuchni, żeby pomóc przeżyć narodowi na tych naszych świętych kosowsko- metochijskich ziemiach.
Nowa kuchnia i piekarnia zapewniają wyżywienie dwustu osobom z dwudziestu okolicznych wsi. W sumie akcją dożywiania objętych jest już około tysiąca osób. W ten sposób codziennie należy przygotować trzy tysiące porcji, rocznie osiemset tysięcy. Potrzeby serbskiej ludności w enklawach są znacznie większe.

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)