Aktualności:

Numer 6(204)    czerwiec 2002Numer 6(204)    czerwiec 2002
fot.J. Malec, M. Dolecki
2009 XI 14 Warto obejrzeć

Ponad czterdzieści filmów z sześciu krajów wzięło udział w siódmym festiwalu filmowym „Pokrow”, który zakończył się 12 października w Kijowie. Grand Prix festiwali otrzymał film „Pop” w reżyserii Włodzimierza Chotinienki.
Za kanwę scenariusza posłużyły prawdziwe wydarzenia, związane z działalnością pskowskiej prawosławnej misji podczas drugiej wojny światowej. Specjalną nagrodą jury uhonorowano aktorkę Ninę Usatową za rolę matuszki w tym filmie.
W kategorii kino fabularne pierwszą nagrodę otrzymał film „Car” w reżyserii Pawła Łungina, znanego u nas z filmu „Ostrow”. Główne role w nim zagrali Piotr Mamonow, duchowny Jan Ochłobystynin i Oleg Jankowskij – była to ostatnia rola tego wielkiego aktora. Drugą nagrodą w tej samej kategorii uhonorowano film „Szczeniak” Marii Jewstafjewej oraz „Przyleciał Anioł” Mikołaja Drejdiena.
W kategorii filmów dokumentalnych nagrodzone zostały m. in. duński obraz „Monaster” oraz ukraiński „Radost’ moja”.

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Co dzieli narody? - Anna Radziukiewicz
Przedstawiciele 26 krajów, reprezentujących różne regiony – Bałkany, Bliski Wschód, Europę środkową, wschodnią, Kaukaz, Cypr, Afrykę – rozmawiali od 15 do 17 kwietnia w Budapeszcie o narodowej świadomości w kontekście problemów integracji podczas 25 konferencji Międzynarodowej Fundacji Jedności Prawosławnych Narodów (MFJPN). Uczestników forum pozdrowili zwierzchnicy ośmiu lokalnych Cerkwi oraz przedstawiciele rządów i parlamentów. (więcej...)
Raskoł w raskole - Eugeniusz Czykwin
Nowym prezydentem Ukrainy został Wołodymyr Zelenski, na którego zagłosowało 73,22 proc. wyborców. Dotychczasowy prezydent Petro Poroszenko, który w bezprecedensowym sposób, naruszając zasady Konstytucji, ingerował w wewnętrzne sprawy prawosławnej Cerkwi, poniósł klęskę (otrzymał 24,45 proc. głosów). (więcej...)
Czekając na plac - o. Mariusz Kiślak
Ten tekst został napisany w 2015 roku. Mówi o wałbrzyskiej prawosławnej wspólnocie. O. Mariusz Kiślak jest jej proboszczem. Wtedy postanowiliśmy, że tekst zostanie opublikowany, gdy parafia otrzyma plac pod budowę cerkwi. I oto nadszedł ten radosny moment. (więcej...)
Budujemy cerkiew w Augustowie - o. Włodzimierz Misijuk
To świąteczne nabożeństwo zakończy kolejny etap wsparcia, okazywanego pięćdziesięcioosobowej parafialnej rodzinie, w gromadzeniu środków na budowę nowej, wymarzonej i „wymodlonej” cerkwi. W chwili zamykania tego numeru PP darowizny sięgnęły już kwoty ponad 350 tysięcy złotych i ciągle jeszcze napływają. Tak więc na proskomidii świątecznej Liturgii odczytywane będą imiona wszystkich dotychczasowych i kolejnych darczyńców. (więcej...)