Aktualności:

Numer 5(275)    maj 2008Numer 5(275)    maj 2008
fot.Andrzej Karpowicz
2009 XI 14 Warto obejrzeć

Ponad czterdzieści filmów z sześciu krajów wzięło udział w siódmym festiwalu filmowym „Pokrow”, który zakończył się 12 października w Kijowie. Grand Prix festiwali otrzymał film „Pop” w reżyserii Włodzimierza Chotinienki.
Za kanwę scenariusza posłużyły prawdziwe wydarzenia, związane z działalnością pskowskiej prawosławnej misji podczas drugiej wojny światowej. Specjalną nagrodą jury uhonorowano aktorkę Ninę Usatową za rolę matuszki w tym filmie.
W kategorii kino fabularne pierwszą nagrodę otrzymał film „Car” w reżyserii Pawła Łungina, znanego u nas z filmu „Ostrow”. Główne role w nim zagrali Piotr Mamonow, duchowny Jan Ochłobystynin i Oleg Jankowskij – była to ostatnia rola tego wielkiego aktora. Drugą nagrodą w tej samej kategorii uhonorowano film „Szczeniak” Marii Jewstafjewej oraz „Przyleciał Anioł” Mikołaja Drejdiena.
W kategorii filmów dokumentalnych nagrodzone zostały m. in. duński obraz „Monaster” oraz ukraiński „Radost’ moja”.

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)