Aktualności:

Numer 1(199)    styczeń 2002Numer 1(199)    styczeń 2002
fot.M. Dolecki
2009 XI 14 O ikonie w Poznaniu

Odbyły się IV już Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej. Trwały cztery dni – od 21 do 24 października. Ich organizatorem była Fundacja Barak Kultury.
Ikona stała się głównym bohaterem tegorocznych dni. O różnych aspektach ikony, wykraczających daleko poza jej walor artystyczny, mówili teolodzy, naukowcy i artyści. Zastanawiali się, czym jest ikona w teologii prawosławnej, jak ikonografia funkcjonuje w życiu codziennym prawosławnych i jak wpłynęła na sztukę sakralną Zachodu.
Poznańska publiczność wysłuchała wykładów o. prof. Michała Janochy, o. prof. Jerzego Tofiluka, prof. Krzysztofa Leśniewskiego, Izy Murza i prof. Aleksandra Grygorowicza.
Zorganizowano warsztaty pisania ikon, które prowadziła Katarzyna Konecka, nauczycielka ze Studium Chrześcijańskiego Wschodu w Warszawie. W ramach dni pokazano nagrodzony w Cannes film Pawła Łungina „Wyspa”. Pokaz filmu poprzedził wykład Iriny Tatarowej, wybitnej znawczyni rosyjskiej kinematografii. Przybliżyła ona widzom świat zbrodni, kary i odkupienia.
W Poznaniu wystapiły chóry Oktorich z Wrocławia, Sotiria z Gorzowa Wielkopolskiego oraz folkowy zespół Drewutnia z Lublina. W sobotę 24 października poznańska cerkiew zaprosiła uczestników na liturgię.

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Znaki w Łaźniach - Anna Radziukiewicz
22 czerwca arcybiskup białostocki i gdański Jakub wraz z biskupem supraskim Andrzejem i duchownymi wyświęcili cerkiew św. Łukasza Chirurga (Wojno-Jasienieckiego) we wsi Łaźnie, znajdującej się w supraskiej parafii. Jest to pierwsza cerkiew w Polsce, której patronem jest św. Łukasz, arcybiskup symferopolski. (więcej...)
Czy jesteśmy odpowiedzialni za Boże stworzenie? - Anna Radziukiewicz
Taki temat zaproponował w tym roku Doroteusz Fionik, organizator bielskiego Prologu (23-26 maja). Poprosił mnie o poprowadzenie na ten temat panelu, towarzyszącego wystawie moich fotografii „Rytmy – sacrum i przyroda”. (więcej...)
Ikona i Tradycja - Andrzej Charyło
Z prawosławnym duchownym ze Szwajcarii o. MICHELEM QUENOT autorem książek poświęconych ikonie laureatem Nagrody Ostrogskiego rozmawia Andrzej Charyło. (więcej...)
Chaos coraz większy - Eugeniusz Czykwin
15 grudnia 2018 roku na zwołanym przez patriarchę Konstantynopola Bartłomieja „zjednoczeniowym soborze” przedstawiciele dwóch nieuznawanych przez światowe prawosławie rozłamowych struktur – tzw. Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi Kijowskiego Patriarchatu (UPC KP) i tzw. Ukraińskiej Autokefalnej Prawosławnej Cerkwi (UAPC) – utworzyli nową strukturę – Prawosławną Cerkiew Ukrainy (PCU). Na jej zwierzchnika wybrano rekomendowanego przez „patriarchę” Filareta „metropolitę” Epifanija. I to tej strukturze 6 stycznia bieżącego roku w Stambule (dawny Konstantynopol) patriarcha Bartłomiej, ignorując stanowisko kanonicznej (tworzą ją ponad 12 tys. parafii i ponad 200 monasterów) Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC), nadał tomos o autokefalii. (więcej...)
Prawosławie w San Francisco - Andrzej Charyło
Podczas pobytu naukowo-badawczego na Uniwersytecie Stanowym Ohio w Columbus w USA odwiedziłem jedno z najważniejszych dla prawosławnych w Ameryce Północnej miejsc, czyli sobór katedralny Ikony Matki Bożej Radość Wszystkich Strapionych w San Francisco. Znajdują się tam relikwie św. Jana (Maksymowicza), który pełnił posługę arcybiskupią w połowie XX wieku w Chinach, na Filipinach, w Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych. (więcej...)