Aktualności:

Numer 4(310)    kwiecień 2011Numer 4(310)    kwiecień 2011
fot.
2009 XI 14 O ikonie w Poznaniu

Odbyły się IV już Poznańskie Dni Kultury Prawosławnej. Trwały cztery dni – od 21 do 24 października. Ich organizatorem była Fundacja Barak Kultury.
Ikona stała się głównym bohaterem tegorocznych dni. O różnych aspektach ikony, wykraczających daleko poza jej walor artystyczny, mówili teolodzy, naukowcy i artyści. Zastanawiali się, czym jest ikona w teologii prawosławnej, jak ikonografia funkcjonuje w życiu codziennym prawosławnych i jak wpłynęła na sztukę sakralną Zachodu.
Poznańska publiczność wysłuchała wykładów o. prof. Michała Janochy, o. prof. Jerzego Tofiluka, prof. Krzysztofa Leśniewskiego, Izy Murza i prof. Aleksandra Grygorowicza.
Zorganizowano warsztaty pisania ikon, które prowadziła Katarzyna Konecka, nauczycielka ze Studium Chrześcijańskiego Wschodu w Warszawie. W ramach dni pokazano nagrodzony w Cannes film Pawła Łungina „Wyspa”. Pokaz filmu poprzedził wykład Iriny Tatarowej, wybitnej znawczyni rosyjskiej kinematografii. Przybliżyła ona widzom świat zbrodni, kary i odkupienia.
W Poznaniu wystapiły chóry Oktorich z Wrocławia, Sotiria z Gorzowa Wielkopolskiego oraz folkowy zespół Drewutnia z Lublina. W sobotę 24 października poznańska cerkiew zaprosiła uczestników na liturgię.

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)