Aktualności:

2014 XI 20 Płyta z kolędami w najnowszym numerze Przeglądu Prawosławnego

Wraz z najnowszym numerem, czytelnicy Przeglądu Prawosławnego otrzymają bezpłatny dodatek w postaci płyty z kolędami, wykonanymi przez chór parafii prawosławnej z Jeleniej Góry.

Na płycie usłyszeć można hymny ku czci patrona Fundacji św. Stefana z Cieplic, współwydawcy płyty. Pamięć świętego wspominamy trzeciego dnia świąt. Prócz tego kolędy i tzw. szczedriwki, czyli przyśpiewki ludowe z okresu święta Narodzenia Chrystusa i Chrztu Pańskiego.

Nagranie i montaż wykonał dr Paweł Małecki z Krakowa. Zabytkowy ewangelicki kościół w Cieplicach na potrzeby nagrań udostępnił ks. Sebastian Kozioł.

Płytę wydano za środki pochodzące z 1% przekazanego Fundacji, Dolnośląskiego Funduszu Małych Inicjatyw i Urzędu Miasta.

„Kolędy z Jeleniej Góry” mają na celu m.in. pomoc parafii Wszystkich Świętych w Wałbrzychu, która niegdyś była filią parafii w Jeleniej Górze, a dziś jako samodzielna parafia stoi na progu wielkich wyzwań szczególnie tych finansowych.

Numer konta Fundacji św. Stefana, na który można wpłacać środki na pomoc parafii: 63 1090 2633 0000 0001 2428 9669.
Jan Makal

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)