Aktualności:

Numer 6(348)    czerwiec 2014Numer 6(348)    czerwiec 2014
fot.
2014 XI 20 Między Wałaamem a Atosem

Wystawę „Duchowe więzi Rosji i Grecji. Wałaam i Atos”, przygotowaną przez Moskiewski Dom Fotografii, otwarto 10 listopada w Atenach.

Duchowa więź Wałaamskiego Monasteru – Północnego Atosu Rosji i greckiej Świętej Góry Atos trwa nieprzerwanie od wieków. Na wystawie zaprezentowano około sześćdziesięciu fotografii z końca XIX wieku z albumów „Widoki Wałaamskiego Monasteru” (1887) i „Monastery i skity Świętej Góry Atos z albumu fotografii wielkiego księcia Konstantego Konstantynowicza Romanowa” (1881). Wystawie towarzyszą fragmenty utworów rosyjskich pisarzy srebrnego wieku: Borysa Zajcewa i Iwana Szmielowa. Ekspozycja była możliwa dzięki wsparciu finansowemu Rosyjskiej Biblioteki Narodowej z Sankt Petersburga i Muzeum Fotografii Salonik.

Na podst. pravoslavie.ru
i sedmitza.ru
oprac. Ałła Matreńczyk

Ałła Matreńczyk

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)