Aktualności:

Numer 11(269)    listopad 2007Numer 11(269)    listopad 2007
fot.Marek Dolecki
2014 XI 20 Wizyta antiocheńskiego patriarchy

Z arcypasterską wizytą do Grecji, następnie na Świętą Górę Atos przybył patriarcha antiocheński Jan X. Po Liturgii w cerkwi synodalnego monasteru Petraki w Atenach dostojny gość został przyjęty przez Synod Greckiej Cerkwi. – Grecka Cerkiew stale modli się, by do Antiochii powrócił pokój – powiedział arcybiskup Aten i całej Hellady Hieronim II. – W sposób szczególny modlimy się za Liban, którego chrześcijanie są odpowiedzialni za zachowanie integralności kraju. Nie możemy wyobrazić sobie Wschodu bez chrześcijan.

– Światowa opinia publiczna musi wykorzystać wszelkie pokojowe sposoby uregulowania syryjskiego konfliktu – podkreślił patriarcha Jan X. – Podobnie jak nasi bracia muzułmanie, potępiamy zarówno religijny ekstremizm, jak i zagraniczną wojskową interwencję pod przykrywką „praw człowieka”. Nasz naród jest prawosławny i będzie trzymać się prawosławia do ostatniej kropli krwi.

Arcybiskup Hieronim odznaczył gościa orderem greckiej Cerkwi – najwyższym krzyżem Apostoła Pawła.

Patriarcha spotkał się także z prezydentem Grecji Karlosem Papuliasem i ministrem spraw zagranicznych Evangelosem Venzelosem.

Z Aten patriarcha Jan X udał się na Świętą Górę Atos. Tam też prosił hagiorytów o modlitwy za cierpiących w Syrii i Iraku.

– Cerkiew antiocheńska nie wyobraża sobie swojej historii bez Atosu – podkreślił hierarcha. – W niej przecież modlą się ludzie, którzy byli związani ze Świętą Górą. Setki, tysiące mnichów, diakonów, duchownych i biskupów, otaczających duchową opieką wiernych Syrii i Libanu, Jordanii i Iraku, niosło swój podwig tutaj, w tym Ogrodzie Bogarodzicy! Duch Atosu i atoskiej modlitwy przenieśli na naszą ziemię wasi najlepsi uczniowie, dosłownie tchnąc go w założone przez nich na rodzinnej ziemi monastery. Stąd zajaśniało światło prawosławia na cały świat, nie ominęło ono i naszego Wschodu. W latach 70. minionego wieku przyszedł do was o. Icchak (Atalla), prosząc o modlitwy za rozdzierany bratobójczymi walkami Liban – kontynuował patriarcha. – Dzisiaj z tą prośbą przychodzętakże ja, przychodzę z ziemi Efrema Syryjczyka i Jana Damasceńskiego, świętych Piotra i Andrzeja, Kosmy i Symeona. Prosimy o modlitwy za naszą ziemię, za uwolnienie przetrzymywanych władyków z Aleppo, za wybawienie cierpiącego narodu. A w zamian niesiemy wam nasze modlitwy, pieśń naszych dzwonów i miłość małej Antiochii i jej starców.

Na podst. pravoslavie.ru
i sedmitza.ru
oprac. Ałła Matreńczyk

Ałła Matreńczyk

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Bliżej Serbii - Ałla Matreńczyk
Dzisiaj jest ważny i wielki dzień dla Serbii, dzisiaj raduje się nie tylko ta niebiańska Serbia święta, nasi wielcy święci, którzy wyszli z naszego narodu przez całe wieki, ale i ta umęczona i ukrzyżowana Serbia na serbskich ziemiach, skąd i dzisiaj naród serbski jest wypędzany, jego świątynie niszczone, wielowiekowe freski zdrapywane ze ścian, gdzie po kościach naszych przodków chodzą tylko zwierzęta – mówił o. Petar Lukić, proboszcz katedry patriarchalnej w Belgradzie, 28 czerwca podczas Liturgii, wieńczącej festiwal kultury serbskiej Vidovdan, który już po raz ósmy odbywał się w Białymstoku. I choć festiwal ma formułę wielopłaszczyznową, problem Kosowa i Metochii stale jest w nim obecny. (więcej...)
Dali świadectwo wiary - Eugeniusz Czykwin
W świętych – czytamy we wstępie do książki „Święci Cerkwi Prawosławnej w Polsce” autorstwa Jarosława Charkiewicza – Bóg unaocznia ludziom swoją obecność. Tym samym działają oni w naszym życiu, a cześć im oddawana służy urzeczywistnianiu prawd ewangelicznych, zwłaszcza przykazania o miłości do Boga i bliźniego. Dla prawosławnych jest oczywiste, że nie ma świętych bez Cerkwi i że w każdym czasie od chrześcijan wymagane jest dawanie świadectwa wiary i poświęcania się Chrystusowi. I tym, którzy ponad wszystko przedkładali swoją wiarę i za wierność Chrystusowi byli gotowi oddać i często oddawali życie, nazywamy świętymi męczennikami. (więcej...)
Św. Aleksy z Ugine - Andrzej Charyło
22 sierpnia mija 85 lat od śmierci św. Aleksego z Ugine, prawosławnego duchownego, którego pamięć jest szczególnie czczona we Francji. Był on proboszczem cerkwi w Ugine, niewielkiej miejscowości w regionie administracyjnym Francji Owernia-Rodan-Alpy, położonej niedaleko granicy ze Szwajcarią i Włochami. Znajduje się ona niespełna sześćdziesiąt kilometrów od najwyższego szczytu Europy Mont Blanc (4808 m n.p.m.). Kapłan został kanonizowany 15 lat temu w soborze św. Aleksandra Newskiego w Paryżu. (więcej...)
Unia boli - Anna Radziukiewicz
Pogranicza religii i narodów są interesujące, ale i mogą być groźne. O takim, polsko-ukraińskim, pisze Włodzimierz Osadczy, profesor historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w książce „Unia tripleks. Unia brzeska w tradycji polskiej, rosyjskiej i ukraińskiej”. (więcej...)
Nadzieja na spokój - Eugeniusz Czykwin
W niedzielę 22 lipca 2019 roku na Ukrainie odbyły się wybory do Werchownej Rady, która zgodnie z Konstytucją powołuje rząd. Zdecydowane zwycięstwo odniosła partia nowego prezydenta Wołodymyra Zełeńskoho Słuha Narodu. Klęskę poniosły (otrzymały mniej niż 10 proc. głosów) ugrupowania byłego prezydenta Petra Poroszenki i byłej premier Julii Tymoszenko. Zmiana władzy przez wiernych prawosławnej Cerkwi została przyjęta z nadzieją na zakończenie religijnych, wewnątrzprawosławnych konfliktów. Przypomnijmy najważniejsze fakty. (więcej...)