Aktualności:

Numer 9(207)    wrzesień 2002Numer 9(207)    wrzesień 2002
fot.M. Dolecki
2014 XI 20 Rosyjska obecność w Ziemi Świętej

Wystawę fotograficzną „Rosyjska obecność w Ziemi Świętej” otwarto 10 listopada 2014 roku w Centrum Kulturalnym Harmonia w Jerozolimie.

Uroczystość zbiegła się ze 150 rocznicą urodzin wielkiej księżnej Jelizawiety Fiodorownej, która w 1905 roku została przewodniczącą Imperatorskiego Palestyńskiego Prawosławnego Towarzystwa i w dużym stopniu przyczyniła się do rozwoju prawosławnego ruchu pielgrzymkowego na Ziemię Świętą, zajmowała się duchowym oświeceniem mieszkańców Palestyny.

Ekspozycja został przygotowana na podstawie fotografii z lat 1885-1917, pochodzących z archiwów Towarzystwa, przechowywanych w zbiorach Państwowego Muzeum Historii Religii. Dzięki wystawie zwiedzający zapoznają się z działaczami Towarzystwa i Rosyjskiej Duchowej Misji w Jerozolimie, zobaczą rosyjskie miejsca w Palestynie, przeniosą się do Jerozolimy XIX wieku.

Imperatorskie Palestyńskie Prawosławne Towarzystwo jest najstarszą w Rosji naukową i humanitarną organizacją pozarządową. Jego statut zatwierdził Aleksander III 8 maja 1882 roku, a główne cele to pomoc przy pielgrzymkach do Ziemi Świętej, naukowe badanie historii Palestyny oraz współpraca humanitarna z krajami biblijnego regionu.

Wspólnym wysiłkiem społeczeństwa i rosyjskiej duchowej misji oraz rosyjskiego konsulatu powstała Rosyjska Palestyna – unikalna infrastruktura cerkwi, podworij, posesji, szkół i szpitali. Przed 1914 rokiem do Towarzystwa w Palestynie należało osiem podworij, w samej tylko Jerozolimie Aleksandryjskie na Starym Mieście, obok Grobu Pańskiego, Jelizawietskie, Mariinskie i Mikołajewskie – w tzw. rosyjskich budowlach, obok – nowe, które otrzymało nazwę Siergijewskie, nieopodal Beniaminowskie. Na początku XX wieku zostały zbudowane podwor’ja w Nazarecie i Hajfie.

Po powołaniu Towarzystwa do Ziemi Świętej pielgrzymowało ponad 10 tys. pielgrzymów rocznie. Z myślą o pielgrzymach i miejscowej ludności organizacja założyła w Jerozolimie szpital i szereg ambulatoriów.

Miała też swoje świątynie – dwie w Palestynie i dwie w Rosji. Towarzystwo zbudowało także dwie cerkwie dla prawosławnych Arabów, św. Sergiusza z Radoneża w Mżdele i św. Jerzego w Kanie Galilejskiej. W latach 1911-1915 nabyło działkę, zbudowało cerkiew św. Mikołaja i podwor’je według projektu Szczusiewa w Bari (Włochy).

Na podst. pravoslavie.ru
i sedmitza.ru
oprac. Ałła Matreńczyk
Ałła Matreńczyk

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Bliżej Serbii - Ałla Matreńczyk
Dzisiaj jest ważny i wielki dzień dla Serbii, dzisiaj raduje się nie tylko ta niebiańska Serbia święta, nasi wielcy święci, którzy wyszli z naszego narodu przez całe wieki, ale i ta umęczona i ukrzyżowana Serbia na serbskich ziemiach, skąd i dzisiaj naród serbski jest wypędzany, jego świątynie niszczone, wielowiekowe freski zdrapywane ze ścian, gdzie po kościach naszych przodków chodzą tylko zwierzęta – mówił o. Petar Lukić, proboszcz katedry patriarchalnej w Belgradzie, 28 czerwca podczas Liturgii, wieńczącej festiwal kultury serbskiej Vidovdan, który już po raz ósmy odbywał się w Białymstoku. I choć festiwal ma formułę wielopłaszczyznową, problem Kosowa i Metochii stale jest w nim obecny. (więcej...)
Dali świadectwo wiary - Eugeniusz Czykwin
W świętych – czytamy we wstępie do książki „Święci Cerkwi Prawosławnej w Polsce” autorstwa Jarosława Charkiewicza – Bóg unaocznia ludziom swoją obecność. Tym samym działają oni w naszym życiu, a cześć im oddawana służy urzeczywistnianiu prawd ewangelicznych, zwłaszcza przykazania o miłości do Boga i bliźniego. Dla prawosławnych jest oczywiste, że nie ma świętych bez Cerkwi i że w każdym czasie od chrześcijan wymagane jest dawanie świadectwa wiary i poświęcania się Chrystusowi. I tym, którzy ponad wszystko przedkładali swoją wiarę i za wierność Chrystusowi byli gotowi oddać i często oddawali życie, nazywamy świętymi męczennikami. (więcej...)
Św. Aleksy z Ugine - Andrzej Charyło
22 sierpnia mija 85 lat od śmierci św. Aleksego z Ugine, prawosławnego duchownego, którego pamięć jest szczególnie czczona we Francji. Był on proboszczem cerkwi w Ugine, niewielkiej miejscowości w regionie administracyjnym Francji Owernia-Rodan-Alpy, położonej niedaleko granicy ze Szwajcarią i Włochami. Znajduje się ona niespełna sześćdziesiąt kilometrów od najwyższego szczytu Europy Mont Blanc (4808 m n.p.m.). Kapłan został kanonizowany 15 lat temu w soborze św. Aleksandra Newskiego w Paryżu. (więcej...)
Unia boli - Anna Radziukiewicz
Pogranicza religii i narodów są interesujące, ale i mogą być groźne. O takim, polsko-ukraińskim, pisze Włodzimierz Osadczy, profesor historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, w książce „Unia tripleks. Unia brzeska w tradycji polskiej, rosyjskiej i ukraińskiej”. (więcej...)
Nadzieja na spokój - Eugeniusz Czykwin
W niedzielę 22 lipca 2019 roku na Ukrainie odbyły się wybory do Werchownej Rady, która zgodnie z Konstytucją powołuje rząd. Zdecydowane zwycięstwo odniosła partia nowego prezydenta Wołodymyra Zełeńskoho Słuha Narodu. Klęskę poniosły (otrzymały mniej niż 10 proc. głosów) ugrupowania byłego prezydenta Petra Poroszenki i byłej premier Julii Tymoszenko. Zmiana władzy przez wiernych prawosławnej Cerkwi została przyjęta z nadzieją na zakończenie religijnych, wewnątrzprawosławnych konfliktów. Przypomnijmy najważniejsze fakty. (więcej...)