Aktualności:

Numer 1(271)    styczeń 2008Numer 1(271)    styczeń 2008
fot.Anna Radziukiewicz
2014 XI 20 Rosyjska obecność w Ziemi Świętej

Wystawę fotograficzną „Rosyjska obecność w Ziemi Świętej” otwarto 10 listopada 2014 roku w Centrum Kulturalnym Harmonia w Jerozolimie.

Uroczystość zbiegła się ze 150 rocznicą urodzin wielkiej księżnej Jelizawiety Fiodorownej, która w 1905 roku została przewodniczącą Imperatorskiego Palestyńskiego Prawosławnego Towarzystwa i w dużym stopniu przyczyniła się do rozwoju prawosławnego ruchu pielgrzymkowego na Ziemię Świętą, zajmowała się duchowym oświeceniem mieszkańców Palestyny.

Ekspozycja został przygotowana na podstawie fotografii z lat 1885-1917, pochodzących z archiwów Towarzystwa, przechowywanych w zbiorach Państwowego Muzeum Historii Religii. Dzięki wystawie zwiedzający zapoznają się z działaczami Towarzystwa i Rosyjskiej Duchowej Misji w Jerozolimie, zobaczą rosyjskie miejsca w Palestynie, przeniosą się do Jerozolimy XIX wieku.

Imperatorskie Palestyńskie Prawosławne Towarzystwo jest najstarszą w Rosji naukową i humanitarną organizacją pozarządową. Jego statut zatwierdził Aleksander III 8 maja 1882 roku, a główne cele to pomoc przy pielgrzymkach do Ziemi Świętej, naukowe badanie historii Palestyny oraz współpraca humanitarna z krajami biblijnego regionu.

Wspólnym wysiłkiem społeczeństwa i rosyjskiej duchowej misji oraz rosyjskiego konsulatu powstała Rosyjska Palestyna – unikalna infrastruktura cerkwi, podworij, posesji, szkół i szpitali. Przed 1914 rokiem do Towarzystwa w Palestynie należało osiem podworij, w samej tylko Jerozolimie Aleksandryjskie na Starym Mieście, obok Grobu Pańskiego, Jelizawietskie, Mariinskie i Mikołajewskie – w tzw. rosyjskich budowlach, obok – nowe, które otrzymało nazwę Siergijewskie, nieopodal Beniaminowskie. Na początku XX wieku zostały zbudowane podwor’ja w Nazarecie i Hajfie.

Po powołaniu Towarzystwa do Ziemi Świętej pielgrzymowało ponad 10 tys. pielgrzymów rocznie. Z myślą o pielgrzymach i miejscowej ludności organizacja założyła w Jerozolimie szpital i szereg ambulatoriów.

Miała też swoje świątynie – dwie w Palestynie i dwie w Rosji. Towarzystwo zbudowało także dwie cerkwie dla prawosławnych Arabów, św. Sergiusza z Radoneża w Mżdele i św. Jerzego w Kanie Galilejskiej. W latach 1911-1915 nabyło działkę, zbudowało cerkiew św. Mikołaja i podwor’je według projektu Szczusiewa w Bari (Włochy).

Na podst. pravoslavie.ru
i sedmitza.ru
oprac. Ałła Matreńczyk
Ałła Matreńczyk

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)