Aktualności:

Numer 8(266)    sierpień 2007Numer 8(266)    sierpień 2007
fot.Ałła Matreńczyk
2014 XI 20 Kolejne próby siłowego przejęcia świątyni

2 listopada przedstawiciele tzw. kijowskiego patriarchatu podjęli próbę przejęcia Uspienskiej cerkwi we wsi Pticzja w rownieńskim obwodzie.

Sprawy potoczyły się według znanego scenariusza. Incydent poprzedziło referendum, w którym oprócz parafian brali udział ludzie postronni, którzy nie mieli z parafią nic wspólnego, a więc zgodnie z ustawodawstwem Ukrainy, (ustawa o wolności wyznania i organizacjach religijnych) nie mieli prawa decydować o jej losie. Według wyników referendum, ogłoszonych przez przewodniczącego wiejskiej rady, za przejściem do „Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Kijowskiego Patriarchatu” opowiedziało się 406 osób. Zdaniem parafian, zdecydowaną większość tych głosów oddali ludzie, których nikt w cerkwi nigdy nie widział.

W ten sposób wierni Uspienskiej cerkwi – właśnie ci, którzy mają prawo decydować o jurysdykcyjnej przynależności swojej parafii – znaleźli się w mniejszości.

Za pozostaniem cerkwi w jurysdykcji Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Moskiewskiego Patriarchatu opowiedziało się 306 osób, wszyscy parafianie i mieszkańcy wsi.

Prawosławni ze wsi Pticzja nie pogodzili się z ogłoszonymi wynikami „referendum”. Mimo nacisków cerkiew udało się obronić. U jej ścian nieustannie odprawiano molebny i akafisty. Pod wieczór 2 listopada wszyscy radykalnie nastawieni ludzie rozeszli się do domów.

Już przed tymi wydarzeniami o. Mikołaj Sisoniuk, proboszcz parafii od czterdziestu lat, ostrzegł przewodniczącego wiejskiej rady, że jeśli nie zatrzyma bezprawnego procesu i dopuści do siłowego zajęcia cerkwi, parafianie razem z nim zablokują międzynarodową trasę Kijów – Czop. Będą chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na swój problem. Nie słyszy ich bowiem ani rejonowa, ani obwodowa administracja, ich apele ignorują miejscowe i centralne media.

Na podst. pravoslavie.ru
i sedmitza.ru
oprac. Ałła Matreńczyk

Ałła Matreńczyk

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)