Aktualności:

Numer 5(251)    maj 2006Numer 5(251)    maj 2006
fot.Piotr Sawicki
2014 XI 20 Uniwersytet Otwarty w Akademii Supraskiej

Z błogosławieństwa arcybiskupa białostockiego i gdańskiego Jakuba Akademia Supraska zaprasza na serię wykładów w ramach Uniwersytetu Otwartego. Ideą uniwersytetu jest propagowanie szerokiej wiedzy z dziedziny teologii, literatury, historii, sztuki, nauk ścisłych i medycyny. Prelegenci to wykładowcy uczelni wyższych naszego regionu i osoby związane z kulturą. Różnorodność wykładów pozwoli na zapoznanie się z szeroką dziedziną nauk przede wszystkim humanistycznych, ale także medycznych i technicznych.

Przewidziana jest projekcja filmów w auli multimedialnej oraz koncertów chórów.

Wykłady będą odbywać się w każdą drugą środę miesiąca w auli Akademii Supraskiej, bezpośrednio po akatyście przed Supraską Ikoną Matki Bożej. Początek wykładów około godz. 18. Wejście od strony dziedzińca klasztoru (Pałac Archimandrytów) dla osób uczestniczących w akatyście i od strony katakumb (ogrodu) dla osób przybywających tylko na wykład. Wstęp wolny.

Pierwsze spotkanie odbyło się 12 listopada. Prof. dr hab. Antonii Mironowicz mówił o działalności Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w obozach w Iranie od roku 1942 i tragicznych losach o. Michała Bożerianowa.

Na spotkaniu 10 grudnia prof. Halina Parafianowicz wygłosi wykład „Polonia amerykańska wczoraj i dziś. Mity i rzeczywistość”.

Informacje o kolejnych spotkaniach będą udostępniane na bieżąco w mediach oraz na stronach internetowych: www.oikonomos.pl i www.akademiasupraska.pl.
Jan Makal

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)