Aktualności:

Numer 7(397)    Lipiec 2018Numer 7(397)    Lipiec 2018
fot.
2015 I 22 Kanada: Najstarszy zapisany fragment Ewangelii

Naukowcy ze Studium Teologicznego Akadii, badając maskę mumii, doszli do wniosku, że karty papirusu, z których została wykonana, zawierają zapisany w I wieku n.e. fragment Ewangelii Marka. Gdyby ich przypuszczenie się potwierdziło, byłby to najstarszy zachowany fragment Ewangelii na świecie. Uważany dotychczas za najstarszy, pochodzi z II wieku.

Najprawdopodobniej do publikacji tekstu dojdzie w tym roku. Wspomniany fragment Ewangelii został napisany na karcie papirusu, wykorzystanej następnie do przygotowania maski mumii. Ze złota zwykle wykonywano maski faraonów, prostych ludzi z papirusu i lnu, przy użyciu farby i kleju. Biorąc pod uwagę, że papirus był stosunkowo drogim materiałem, czasami wykorzystywano już zapisany.

W ciągu ostatnich lat uczonym udało się opracować metodę pozwalającą usunąć klej, nie uszkadzając atramentu na papierze. Dzięki temu napisane na papirusie teksty można przeczytać. W ten sposób uczeni uzyskali dostęp do szeregu dokumentów z okresu od I do III wieku. Były wśród nich filozoficzne traktaty greckie, wiersze Homera, dokumentu urzędowe, listy prywatne itd.

W wyniku tego zabiegu sama maska ulega zniszczeniu, co niekiedy wywołuje irytację archeologów. Na żądanie właściciela maski wszyscy uczeni podpisali zobowiązanie, że nie będą upowszechniać szczegółów odkrycia do czasu publikacji tekstu. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość i poczekać.

Przypomnijmy, że kilka lat temu fundacja do spraw ochrony spuścizny kulturowej Etiopii odkryła w jednym ze swych monasterów najstarszą ilustrowaną Ewangelię na świecie. Wszystkie kolory zachowały wyrazistość. Jeszcze wcześniej w Internecie zamieszczono około 800 stron słynnego Kodeksu Synajskiego (Cod ex Sinaiticus) – najstarszej Biblii, zawierającej tekst Nowego Testamentu.

Na podst. pravoslavie.ru i sedmitza.ru
oprac. Ałła Matreńczyk
fot. pravoslavie.ru
Ałła Matreńczyk

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)