Aktualności:

Numer 3(321)    marzec 2012Numer 3(321)    marzec 2012
fot.Jarosław Charkiewicz
2015 I 08 Zjednoczone Emiraty Arabskie: Nowa cerkiew w Abu Dhabi

Nowa cerkiew zostanie zbudowana w dzielnicy Mussafach w Abu Dhabi, donosi greekreporter.com.

W Abu Dhabi mieszka obecnie siedemset zarejestrowanych prawosławnych rodzin prawosławnych, ale zdaniem proboszcza przyszłej cerkwi, o. Stefana Neajmecha, jest ich o trzysta więcej.

Dotychczasowa cerkiew św. Mikołaja może pomieścić jedynie trzysta osób. Część wiernych uczestniczy w nabożeństwie, stojąc na zewnątrz cerkwi albo w sąsiednim budynku, gdzie śledzi nabożeństwo na specjalnie ustawionym ekranie.

– Na Boże Narodzenie czy Wielkanoc nigdy nie wystarcza miejsca – skarży się o. Stefan Neajmech.

Budynek, w którym znajduje się cerkiew św. Mikołaja, został zbudowany w 1975 roku. Parafia znajduje się w jurysdykcji bagdadzkiej diecezji Antiocheńskiej Cerkwi Prawosławnej, obecnie jednoczy prawosławnych wiernych siedmiu arabskich narodowości, m.in. Palestyńczyków, Syryjczyków, Libańczyków. Wśród parafian są też Rumuni, Ukraińcy, Serbowie i Gruzini.

– Udostępniamy im też cerkiew dla nabożeństw z ich własnym duchownym – podkreśla o. Stefan.

Nowa cerkiew Proroka Eliasza pomieści 1250 parafian. Jej budowa rozpoczęła się w maju 2014 roku, ma zakończyć się w końcu obecnego.

Na podst. pravoslavie.ru i sedmitza.ru
oprac. Ałła Matreńczyk
fot. pravoslavie.ru
Ałła Matreńczyk

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Znaki w Łaźniach - Anna Radziukiewicz
22 czerwca arcybiskup białostocki i gdański Jakub wraz z biskupem supraskim Andrzejem i duchownymi wyświęcili cerkiew św. Łukasza Chirurga (Wojno-Jasienieckiego) we wsi Łaźnie, znajdującej się w supraskiej parafii. Jest to pierwsza cerkiew w Polsce, której patronem jest św. Łukasz, arcybiskup symferopolski. (więcej...)
Czy jesteśmy odpowiedzialni za Boże stworzenie? - Anna Radziukiewicz
Taki temat zaproponował w tym roku Doroteusz Fionik, organizator bielskiego Prologu (23-26 maja). Poprosił mnie o poprowadzenie na ten temat panelu, towarzyszącego wystawie moich fotografii „Rytmy – sacrum i przyroda”. (więcej...)
Ikona i Tradycja - Andrzej Charyło
Z prawosławnym duchownym ze Szwajcarii o. MICHELEM QUENOT autorem książek poświęconych ikonie laureatem Nagrody Ostrogskiego rozmawia Andrzej Charyło. (więcej...)
Chaos coraz większy - Eugeniusz Czykwin
15 grudnia 2018 roku na zwołanym przez patriarchę Konstantynopola Bartłomieja „zjednoczeniowym soborze” przedstawiciele dwóch nieuznawanych przez światowe prawosławie rozłamowych struktur – tzw. Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi Kijowskiego Patriarchatu (UPC KP) i tzw. Ukraińskiej Autokefalnej Prawosławnej Cerkwi (UAPC) – utworzyli nową strukturę – Prawosławną Cerkiew Ukrainy (PCU). Na jej zwierzchnika wybrano rekomendowanego przez „patriarchę” Filareta „metropolitę” Epifanija. I to tej strukturze 6 stycznia bieżącego roku w Stambule (dawny Konstantynopol) patriarcha Bartłomiej, ignorując stanowisko kanonicznej (tworzą ją ponad 12 tys. parafii i ponad 200 monasterów) Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC), nadał tomos o autokefalii. (więcej...)
Prawosławie w San Francisco - Andrzej Charyło
Podczas pobytu naukowo-badawczego na Uniwersytecie Stanowym Ohio w Columbus w USA odwiedziłem jedno z najważniejszych dla prawosławnych w Ameryce Północnej miejsc, czyli sobór katedralny Ikony Matki Bożej Radość Wszystkich Strapionych w San Francisco. Znajdują się tam relikwie św. Jana (Maksymowicza), który pełnił posługę arcybiskupią w połowie XX wieku w Chinach, na Filipinach, w Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych. (więcej...)