Aktualności:

Numer 3(381)    Marzec 2017Numer 3(381)    Marzec 2017
fot.Anna Radziukiewicz
2015 I 08 Zjednoczone Emiraty Arabskie: Nowa cerkiew w Abu Dhabi

Nowa cerkiew zostanie zbudowana w dzielnicy Mussafach w Abu Dhabi, donosi greekreporter.com.

W Abu Dhabi mieszka obecnie siedemset zarejestrowanych prawosławnych rodzin prawosławnych, ale zdaniem proboszcza przyszłej cerkwi, o. Stefana Neajmecha, jest ich o trzysta więcej.

Dotychczasowa cerkiew św. Mikołaja może pomieścić jedynie trzysta osób. Część wiernych uczestniczy w nabożeństwie, stojąc na zewnątrz cerkwi albo w sąsiednim budynku, gdzie śledzi nabożeństwo na specjalnie ustawionym ekranie.

– Na Boże Narodzenie czy Wielkanoc nigdy nie wystarcza miejsca – skarży się o. Stefan Neajmech.

Budynek, w którym znajduje się cerkiew św. Mikołaja, został zbudowany w 1975 roku. Parafia znajduje się w jurysdykcji bagdadzkiej diecezji Antiocheńskiej Cerkwi Prawosławnej, obecnie jednoczy prawosławnych wiernych siedmiu arabskich narodowości, m.in. Palestyńczyków, Syryjczyków, Libańczyków. Wśród parafian są też Rumuni, Ukraińcy, Serbowie i Gruzini.

– Udostępniamy im też cerkiew dla nabożeństw z ich własnym duchownym – podkreśla o. Stefan.

Nowa cerkiew Proroka Eliasza pomieści 1250 parafian. Jej budowa rozpoczęła się w maju 2014 roku, ma zakończyć się w końcu obecnego.

Na podst. pravoslavie.ru i sedmitza.ru
oprac. Ałła Matreńczyk
fot. pravoslavie.ru
Ałła Matreńczyk

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)