Aktualności:

Numer 7(385)    Lipiec 2017Numer 7(385)    Lipiec 2017
fot.Łukasz Troc
2015 II 04 Arabia Saudyjska: Chrześcijańskie zabytki w piaskach pustyni

Starożytne zabytki chrześcijańskiej kultury odkryto w piaskach południowej pustyni królestwa Arabii Saudyjskiej.

Francusko-saudyjska grupa archeologów, która przeprowadzała wykopaliska na pustyni Nadżran, odnalazła na górze Kawkab wyciosane napisy z piątego wieku. Specjalistom z zakresu pisma nabatejskiego udało się odszyfrować imiona Murtad i Rabi, wspomniane także w tzw. spisie męczenników z tzw. Księgi Himajrytów. I Murtad, i Rabi zginęli z rąk Jussufa (Dhu Nuwas), który około 470-475 roku zagarnął tron himajrycki i nakazał zabijać chrześcijan z Nadżaru, co potwierdzają różne źródła chrześcijańskie. Chrześcijanie, którzy przeżyli tę zagładę, zwrócili się do króla Etiopii Chaleba z prośbą o pomoc. I taką pomoc otrzymali. Żołnierze etiopscy pokonali Jusufa, a na tym obszarze powstało królestwo chrześcijańskie, które pozostawało pod opieką króla Etiopii aż do podboju tych ziem przez islam w drugiej połowie VII wieku.

Oprócz imion męczenników w górze wyciosane są cytaty ze Starego i Nowego Testamentu oraz krzyże. Łączna długość inskrypcji wynosi kilometr.

Historycy podkreślają, że o obecności chrześcijan na Półwyspie Arabskim przed islamską inwazją było wiadomo już od dawna, jednak to odkrycie jest jednym z najstarszych zabytków chrześcijańskiej kultury Południowej Arabii, znanych dziś nauce.

Na podst. pravoslavie.ru i sedmitza.ru
oprac. Ałła Matreńczyk
Ałła Matreńczyk

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)