Aktualności:

2015 II 16 Libia-Egipt: Mord na chrześcijanach

W niedzielę 15 lutego służba prasowa Państwa Islamskiego Al-Hayat (Życie) opublikowała w Internecie nagranie „Podpisane krwią posłanie do narodu krzyża”. Dzień wcześniej „Państwo” opublikowało podobne posłanie do krzyżowców Francji, grożąc „że koszmar Francuzów zamienią w rzeczywistość” i „rozpoczną prawdziwą walkę przeciwko nim”.

W pięciominutowym filmie, nakręconym na libijskim brzegu Morza Śródziemnego, został zarejestrowany moment bestialskiego zamordowania dwudziestu jeden koptyjskich chrześcijan, którzy przybyli do pracy w Libii kilka lat temu. Samą scenę kaźni „narodu krzyża, członków wrogiego Kościoła koptyjskiego” poprzedza mowa przywódcy Państwa Islamskiego, w której rzuca wyzwanie chrześcijanom całego świata.

„O, ludzie! Zobaczyliście nas na wzgórzach Lewantu i w dolinach Dabiq, kiedy ścinaliśmy głowy tym, którzy obracają się w świecie iluzji krzyża i żywią nienawiść do islamu i muzułmanów! Dzisiaj my, którzy znajdujemy się na południe od Rzymu, na ziemi islamu, w Libii, kierujemy ku was posłanie: Krzyżowcy! jeżeli wojujecie z nami, to i my będziemy wojować przeciwko wam. (…) A to morze, do którego wrzuciliście ciało Osamy Bin Ladena (oby Allach go przyjął), przysięgliśmy Allachowi zabrudzić waszą krwią!” – powiedział przywódca.

Na kolejnym kadrach widać, jak po krótkiej modlitwie przed śmiercią radykałowie ścinają głowy bezpośrednio na brzegu morza. Komentarz zza kadru: „Oni zwracają się do obiektu swego kultu, umierając w wielobóstwie” i ostatnie straszne ujęcia ze zdaniem: „Ta nieczysta krew – to jedynie część zemsty, jaka was czeka za Kamilę i jej siostry” (kobiety, które jakoby są prześladowane za to, ze przyjęły islam). Film kończy się wezwaniem kata: „Zawojujemy Rzym, jeśli tego będzie chciał Allach!” i widokiem zakrwawionego morza.

Patriarcha koptyjskiej Cerkwi Teodor II ogłosił, że imiona 21 zabitych zostaną wpisane do koptyjskiego kalendarza liturgicznego jako męczennicy.

Na podst. pravoslavie.ru i sedmitza.ru
oprac. Ałła Matreńczyk
Ałła Matreńczyk

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)