Aktualności:

2015 II 16 Libia-Egipt: Mord na chrześcijanach

W niedzielę 15 lutego służba prasowa Państwa Islamskiego Al-Hayat (Życie) opublikowała w Internecie nagranie „Podpisane krwią posłanie do narodu krzyża”. Dzień wcześniej „Państwo” opublikowało podobne posłanie do krzyżowców Francji, grożąc „że koszmar Francuzów zamienią w rzeczywistość” i „rozpoczną prawdziwą walkę przeciwko nim”.

W pięciominutowym filmie, nakręconym na libijskim brzegu Morza Śródziemnego, został zarejestrowany moment bestialskiego zamordowania dwudziestu jeden koptyjskich chrześcijan, którzy przybyli do pracy w Libii kilka lat temu. Samą scenę kaźni „narodu krzyża, członków wrogiego Kościoła koptyjskiego” poprzedza mowa przywódcy Państwa Islamskiego, w której rzuca wyzwanie chrześcijanom całego świata.

„O, ludzie! Zobaczyliście nas na wzgórzach Lewantu i w dolinach Dabiq, kiedy ścinaliśmy głowy tym, którzy obracają się w świecie iluzji krzyża i żywią nienawiść do islamu i muzułmanów! Dzisiaj my, którzy znajdujemy się na południe od Rzymu, na ziemi islamu, w Libii, kierujemy ku was posłanie: Krzyżowcy! jeżeli wojujecie z nami, to i my będziemy wojować przeciwko wam. (…) A to morze, do którego wrzuciliście ciało Osamy Bin Ladena (oby Allach go przyjął), przysięgliśmy Allachowi zabrudzić waszą krwią!” – powiedział przywódca.

Na kolejnym kadrach widać, jak po krótkiej modlitwie przed śmiercią radykałowie ścinają głowy bezpośrednio na brzegu morza. Komentarz zza kadru: „Oni zwracają się do obiektu swego kultu, umierając w wielobóstwie” i ostatnie straszne ujęcia ze zdaniem: „Ta nieczysta krew – to jedynie część zemsty, jaka was czeka za Kamilę i jej siostry” (kobiety, które jakoby są prześladowane za to, ze przyjęły islam). Film kończy się wezwaniem kata: „Zawojujemy Rzym, jeśli tego będzie chciał Allach!” i widokiem zakrwawionego morza.

Patriarcha koptyjskiej Cerkwi Teodor II ogłosił, że imiona 21 zabitych zostaną wpisane do koptyjskiego kalendarza liturgicznego jako męczennicy.

Na podst. pravoslavie.ru i sedmitza.ru
oprac. Ałła Matreńczyk
Ałła Matreńczyk

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Znaki w Łaźniach - Anna Radziukiewicz
22 czerwca arcybiskup białostocki i gdański Jakub wraz z biskupem supraskim Andrzejem i duchownymi wyświęcili cerkiew św. Łukasza Chirurga (Wojno-Jasienieckiego) we wsi Łaźnie, znajdującej się w supraskiej parafii. Jest to pierwsza cerkiew w Polsce, której patronem jest św. Łukasz, arcybiskup symferopolski. (więcej...)
W święto męczenników - o. Korneliusz Wilkiel
„Na początku trzeciego tysiąclecia Łaski Pańskiej Kościół prawosławny w Polsce zbiera owoce Boskiego zasiewu, ubogaconego świadectwem wiary i męczeństwa prawosławnego ludu Chełmszczyzny i Podlasia. Ziemia Chełmska i Podlaska, która Świętą Wiarę Prawosławną przyjęła tysiąc lat temu, w swej historii niejednokrotnie przeżywała okresy dramatyczne i tragiczne. Jednak zawsze była wierna Chrystusowi i Świętemu Kościołowi dzięki wstawiennictwu Tej, która cudowną Ikonę Swoją prawosławnym przodkom naszym na Górze Chełmskiej darowała”. (więcej...)
O Trzech Młodziankach w Piecu Ognistym - Anna Radziukiewicz
PROLOG, czyli DNI KULTURY I PIŚMIENNICTWA SŁOWIAŃSKIEGO, odbywały się w tym roku w Bielsku Podlaskim od 23 do 26 maja. Ich główni organizatorzy to Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, kierowane przez Doroteusza Fionika i bielska parafia Opieki Matki Bożej, której proboszczem jest o. Jan Szmydki. Było jeszcze siedmiu współorganizatorów, m.in. Fundacja Księcia Ostrogskiego, Bielski Dom Kultury. (więcej...)
Czy jesteśmy odpowiedzialni za Boże stworzenie? - Anna Radziukiewicz
Taki temat zaproponował w tym roku Doroteusz Fionik, organizator bielskiego Prologu (23-26 maja). Poprosił mnie o poprowadzenie na ten temat panelu, towarzyszącego wystawie moich fotografii „Rytmy – sacrum i przyroda”. (więcej...)
Woda jest żywa - Anna Radziukiewicz
O wodzie będę mówiła z punktu widzenia nauki jako o Bożym elemencie – mówiła w Supraślu 31 maja prof. Irina Kosinowa, akademik kierująca katedrą geologii ekologicznej Uniwersytetu Woroneskiego. Woroneska aglomeracja liczy ponad 1,3 miliona mieszkanców i jest położona prawie pięćset kilometrów na południe od Moskwy. (więcej...)