Aktualności:

2015 II 16 Libia-Egipt: Mord na chrześcijanach

W niedzielę 15 lutego służba prasowa Państwa Islamskiego Al-Hayat (Życie) opublikowała w Internecie nagranie „Podpisane krwią posłanie do narodu krzyża”. Dzień wcześniej „Państwo” opublikowało podobne posłanie do krzyżowców Francji, grożąc „że koszmar Francuzów zamienią w rzeczywistość” i „rozpoczną prawdziwą walkę przeciwko nim”.

W pięciominutowym filmie, nakręconym na libijskim brzegu Morza Śródziemnego, został zarejestrowany moment bestialskiego zamordowania dwudziestu jeden koptyjskich chrześcijan, którzy przybyli do pracy w Libii kilka lat temu. Samą scenę kaźni „narodu krzyża, członków wrogiego Kościoła koptyjskiego” poprzedza mowa przywódcy Państwa Islamskiego, w której rzuca wyzwanie chrześcijanom całego świata.

„O, ludzie! Zobaczyliście nas na wzgórzach Lewantu i w dolinach Dabiq, kiedy ścinaliśmy głowy tym, którzy obracają się w świecie iluzji krzyża i żywią nienawiść do islamu i muzułmanów! Dzisiaj my, którzy znajdujemy się na południe od Rzymu, na ziemi islamu, w Libii, kierujemy ku was posłanie: Krzyżowcy! jeżeli wojujecie z nami, to i my będziemy wojować przeciwko wam. (…) A to morze, do którego wrzuciliście ciało Osamy Bin Ladena (oby Allach go przyjął), przysięgliśmy Allachowi zabrudzić waszą krwią!” – powiedział przywódca.

Na kolejnym kadrach widać, jak po krótkiej modlitwie przed śmiercią radykałowie ścinają głowy bezpośrednio na brzegu morza. Komentarz zza kadru: „Oni zwracają się do obiektu swego kultu, umierając w wielobóstwie” i ostatnie straszne ujęcia ze zdaniem: „Ta nieczysta krew – to jedynie część zemsty, jaka was czeka za Kamilę i jej siostry” (kobiety, które jakoby są prześladowane za to, ze przyjęły islam). Film kończy się wezwaniem kata: „Zawojujemy Rzym, jeśli tego będzie chciał Allach!” i widokiem zakrwawionego morza.

Patriarcha koptyjskiej Cerkwi Teodor II ogłosił, że imiona 21 zabitych zostaną wpisane do koptyjskiego kalendarza liturgicznego jako męczennicy.

Na podst. pravoslavie.ru i sedmitza.ru
oprac. Ałła Matreńczyk
Ałła Matreńczyk

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Co dzieli narody? - Anna Radziukiewicz
Przedstawiciele 26 krajów, reprezentujących różne regiony – Bałkany, Bliski Wschód, Europę środkową, wschodnią, Kaukaz, Cypr, Afrykę – rozmawiali od 15 do 17 kwietnia w Budapeszcie o narodowej świadomości w kontekście problemów integracji podczas 25 konferencji Międzynarodowej Fundacji Jedności Prawosławnych Narodów (MFJPN). Uczestników forum pozdrowili zwierzchnicy ośmiu lokalnych Cerkwi oraz przedstawiciele rządów i parlamentów. (więcej...)
Raskoł w raskole - Eugeniusz Czykwin
Nowym prezydentem Ukrainy został Wołodymyr Zelenski, na którego zagłosowało 73,22 proc. wyborców. Dotychczasowy prezydent Petro Poroszenko, który w bezprecedensowym sposób, naruszając zasady Konstytucji, ingerował w wewnętrzne sprawy prawosławnej Cerkwi, poniósł klęskę (otrzymał 24,45 proc. głosów). (więcej...)
Czekając na plac - o. Mariusz Kiślak
Ten tekst został napisany w 2015 roku. Mówi o wałbrzyskiej prawosławnej wspólnocie. O. Mariusz Kiślak jest jej proboszczem. Wtedy postanowiliśmy, że tekst zostanie opublikowany, gdy parafia otrzyma plac pod budowę cerkwi. I oto nadszedł ten radosny moment. (więcej...)
Budujemy cerkiew w Augustowie - o. Włodzimierz Misijuk
To świąteczne nabożeństwo zakończy kolejny etap wsparcia, okazywanego pięćdziesięcioosobowej parafialnej rodzinie, w gromadzeniu środków na budowę nowej, wymarzonej i „wymodlonej” cerkwi. W chwili zamykania tego numeru PP darowizny sięgnęły już kwoty ponad 350 tysięcy złotych i ciągle jeszcze napływają. Tak więc na proskomidii świątecznej Liturgii odczytywane będą imiona wszystkich dotychczasowych i kolejnych darczyńców. (więcej...)