Aktualności:

Numer 2(320)    luty 2012Numer 2(320)    luty 2012
fot.
2015 II 06 Ukraina: Biskup Kliment o chrześcijańskiej postawie wobec konfliktu zbrojnego

Zwierzchnik ukraińskich raskolników Filaret Denisenko w czasie podróży do USA nagrodził orderem senatora Mc Caina i poprosił o broń dla Ukrainy.

– Jedyny sposób, by osiągnąć pokój polega na zwróceniu się do Boga jako wiecznego źródła wszelkiego dobra – skomentował ten wyjazd przewodniczący wydziału informacyjnego ukraińskiej Cerkwi prawosławnej biskup Kliment (Wieczeria). – Tym niemniej, kiedy wierzący człowiek o coś prosi Boga, nie powinien myśleć, że jego prośba powinna spełnić się w jakiś naturalny sposób. Modlitwa zawsze działa w zaskakujący sposób, wbrew ziemskiej logice. Dzisiaj Cerkiew, wzywając do pojednania, wzywa, byśmy uwierzyli, że jest ono możliwe jedynie według prawa Chrystusa. Tylko Pan może pojednać ludzi, którzy nienawidzą się aż po śmierć.

Wczoraj usłyszałem, że pewien działacz religijny wyprawił się za ocean prosić USA o broń dla Ukrainy. Wiele agencji informacyjnych mówiło o tym jak o podwigu. Ale Słowo Boże w Ewangelii Mateusza mówi: „Kto od miecza wojuje, ten od miecza ginie”. Co zawiera w sobie taki postępek? Jest wymownym świadectwem, że w duszy tego człowieka nastąpił głęboki religijny kryzys.

Ten człowiek przestał wierzyć Słowom Chrystusa, stał się niewierzący. To smutne nie tylko z powodu osobistego dramatu tego człowieka, wywołanego niewiarą.

Smutne jest także to, że jego brakowi wiary środki masowego przekazu nadają status moralnego podwigu i tym samym sieją niewiarę w duszy milionów innych ludzi. Ta niewiara jest dzisiaj główną przeszkodą dla ustanowienia pokoju na Ukrainie.

Dlatego istotą apelu o pokój jest nie tylko porzucenie broni, ale i zawierzenie Chrystusowi – Jedynemu, który prawdziwie czyni pokój, który zwycięża świat swoją wszechogarniającą miłością
– zakończył.

W związku z ostatnią podróżą tzw. patriarchy Filareta do USA wypowiedział się także arcybiskup gorłowski i słowiański Mitrofan.

W końcu 2014 roku „synod Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej kijowskiego patriarchatu” podjął słuszną decyzję o zasuspendowaniu tzw. biskupa użgorodskiego i zakarpackiego Kiryła (Michajliuka) za pozowanie na fotografiach z bronią w ręku.

„Takie postępowanie biskupa Kiryła jest dużym naruszeniem kanonicznych zasad, które zabraniają duchownym brać do ręki śmiercionośną broń” – poinformowano wówczas w komunikacie „synodu Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej kijowskiego patriarchatu”.

Na tle takiej decyzji waszyngtońska podróż „patriarchy Filareta” po to, by pomodlić się o pokój i poprosić o amerykańską broń jest absurdalna. Człowiek, który prosi o broń, którą jak wiadomo, będą zabijani ludzie, jest współuczestnikiem zabójstwa.

Nie lepiej pomodlić się o pokój i zwracać się do wszystkich władnych z prośbą, by zrobili wszystko co możliwe, żeby zakończyć cierpienia tych, którzy nie biorą udziału w zbrojnym konflikcie, ale najbardziej z jego powodu cierpią – ludności cywilnej: starców, kobiet, dzieci, które są obywatelami Ukrainy?


Na podst. pravoslavie.ru i sedmitza.ru
oprac. Ałła Matreńczyk
Ałła Matreńczyk

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)