Aktualności:

Numer 2(200)    luty 2002Numer 2(200)    luty 2002
fot.
2015 IV 18 Supraska Ławra Podlaską Marką Roku

Podobnie jak w zeszłym roku Monaster na Świętej Górze Grabarce, tak i w tym roku monaster w Supraślu został laureatem Podlaskiej Marki Roku 2014.

W konkursie przyznawane są w różnych kategoriach nagrody, o których decyduje kapituła. Jedną nagrodę przyznaje się jednak na podstawie wyników głosowania internautów. To właśnie w tym głosowaniu monaster zdobył zdecydowaną większość głosów.

Nagrodę (m.in. czek na 15 tys. złotych) odebrali przełożony supraskiej ławry o. archimandryta Andrzej (Borkowski), Adam Musiuk oraz Mariusz Nikiciuk.

– Trudno sobie wyobrazić Podlasie bez pięćsetletniej historii naszego monasteru, który jest chlubą nie tylko prawosławnych, ale wszystkich mieszkańców kraju – powiedział o. archimandryta Andrzej.

– Pięćset lat czekał monaster na Podlaską Markę – powiedział Adam Musiuk. – Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy oddali na niego swoje głosy, będą monaster odwiedzać, obserwować i dalej pomagać w rozwoju tego bardzo ważnego, może nawet najważniejszego, zabytku Podlasia.

– W tym roku rozpoczynamy restaurację słynnych XVI-wiecznych fresków supraskich i traktujemy to jako pierwszy krok do powrotu serbskich fresków do supraskiej cerkwi – dodał Adam Musiuk, odbierając symboliczny czek.

Prócz pieniędzy monaster uzyskał również prawo do posługiwania się logotypem konkursu oraz hasłem „Podlaska Marka Roku 2014 – Nagroda Podlaskich Konsumentów”.
(jm
Jan Makal

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)