Aktualności:

2004 III 17 Prawosławie w obiektywie

15 utego w Centrum Kultury Prawosławnej po raz czwarty rozstrzygnięto konkurs fotograficzny "Sakralna sztuka prawosławna". Jury w składzie: Barbara Uścinowicz, ks. Mirosław Filimoniuk, Jarosław Charkiewicz, Roman Wasiluk i Dariusz Żdanuk mogło wybierać z ponad stu nadesłanych zdjęć. Wyróżniono laureatów w dwóch kategoriach wiekowych
   W kategorii szkolnej nagrodzono Gabriela Dobosza (cykl Pielgrzymka), Katarzynę Mazurkiewicz (cykl Królowy Most), Joannę Pawlak. W kategorii otwartej najwyżej oceniono Martę Łukszę (Wielkoschimnik), Marcina Onufryjuka (Pielgrzymka do Zwierek), Andrzeja Konachowicza (Krzyż). Ponadto przyznano wyróżnienia Annie Jarosz za czarno-biały cykl krzyży na Grabarce i Grzegorzowi Połowianiukowi cykl o Cerkwi na bałkańskim szlaku.
   - Laureaci, poprzez swoje prace, pokazują nam piękno otaczającego nas świata, a przez to mądrość Boga, który go stworzył - powiedział do zebranych biskup Jakub, wręczając laureatom nagrody i wyróżnienia.
   Większość nagrodzonych wysłała swoje prace po raz pierwszy. Martę Łukszę namówiła do tego koleżanka. Marta robi zdjęcia amatorsko, zwykłym aparatem, pod wpływem impulsu. Najbardziej lubi fotografować ludzi, ich zachowania, gesty. Zwycięskie zdjęcie, Wielkoschimnik (na okładce tego numeru), wykonała w Rosji. Miała wielką tremę, gdyż takich zakonników nie widuje się w Polsce. Marta swoje zdjęcia na konkurs na pewno jeszcze przyśle. Nie spodziewała się pierwszej nagrody.
   "Z przypadku" fotografuje też Kasia Mazurkiewicz. O konkursie dowiedziała się od swego nauczyciela religii i postanowiła spróbować. Ania Jarosz swoje zdjęcia zrobiła na obozie roboczym na Grabarce. Urzekł ją spokój Świętej Góry, gdy nie jest ona zalana falą pielgrzymów. Przy pracy zawsze nosiła ze sobą aparat, by móc uchwyć niepowtarzalne chwile.
   Po raz drugi wręczono też nagrody w konkursie internetowym "Moja cerkiew w internecie". Pierwsze miejsce zdobył Tomasz Grynkiewicz za stronę o Świętej Górze Grabarce.
   Przyznano też dwa wyróżnienia: Piotrowi Sieliwonikowi z parafii Wszystkich Świętych i Tomkowi Matwiejczykowi z parafii Świętego Ducha w Białymstoku.
   Otwierający wystawę przewodniczący bractwa Grzegorz Szwed serdecznie podziękował za wsparcie finansowe Urzędowi Miasta oraz firmie fotograficznej Kodak.
   Barbara Koziak
   fot: wyróżniona praca Marcina Onufryjuka
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Pod skrzydłami aniołów - o. Konstanty Bondaruk
Późną jesienią, 21 listopada, w kilkunastu parafiach i świątyniach naszej Cerkwi szczególnie uroczyście wspominamy św. Michała Archanioła. Wraz z nim uhonorowujemy cały świat anielski, wielki i tajemniczy, o którym mało wiemy, lecz istnienie którego odczuwamy tak realnie jak dotyk czułej, Bożej ręki. (więcej...)
Cud w Rożkowce - Gieorgij Musiewicz
Na południowym skraju Puszczy Białowieskiej, nad rzeką Białą, położona jest niewielka wieś o tej samej nazwie. Do Topiła stąd zaledwie cztery kilometry, ale od Białej oddziela je granica państwowa. Rzeka Biała tworzy się z połączenia trzech strumieni: Sipory, Krowatki i Policznej. Nieopodal wsi Stołpowiska Biała wpada do Leśnej, płynącej spod Hajnówki. Wcześniej uważano, że to właśnie Leśna jest dopływem Białej. Pierwsza wzmianka o Białej pochodzi z 1560 roku. Jednakże dopiero w 1912 roku zbudowano tu z puszczańskiego drewna cerkiew Kazańskiej ikony Matki Bożej. Świętowano tu także dzień pamięci Świętych Braci Machabeuszy. Właśnie na to święto przyjeżdżałem kilkakrotnie z rodzicami. Mój ojciec, Stefan Musiewicz, był psalmistą w nieodległych Dmitrowiczach. W okresie międzywojennym Biała należała do powiatu bielskiego. Proboszczem był tu o. Klaudiusz Puszkarski, który w maju 1939 roku został skierowany do parafii w Białowieży.
(więcej...)
Inna wspólnota - o. Gieorgij Zawierszynski
Dużo osób z Rosji i byłych republik radzieckich – Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Łotwy, Litwy i Estonii – pojawiło się niedawno w Irlandii. Przyjeżdżali do pracy, zakładając że po kilku latach wrócą do domu. Jednak wielu z nich zaczęło się asymilować i zostawać na stałe. Teraz pomagają krewnym i znajomym w przeprowadzce do nowego domu. Stopniowo tworzą się tutaj nowe kręgi osób rosyjskojęzycznych. (więcej...)
Rozłam na trwałe? - opracowali Eugeniusz Czykwin i Andrzej Charyło
12 października 2019 roku w historii Cerkwi prawosławnej zapisze się jako tragiczna data podziału światowego prawosławia. W tym dniu sobór biskupów greckiej Cerkwi faktycznie uznał utworzoną w grudniu ubiegłego roku nową cerkiewną strukturę tzw. Ukraińską Prawosławną Cerkiew. Ten dzień to smutna data także dla całego, znajdującego się w kryzysie chrześcijaństwa, szczególnie w Europie Zachodniej. W opinii nie tylko prawosławnych skutki decyzji greckiej Cerkwi będą porównywalne do tragicznego podziału chrześcijaństwa w 1054 roku, z tym że obecnie dotyczy to wschodniej, prawosławnej jego części. Niżej drukujemy oficjalne stanowiska greckiej i ruskiej Cerkwi.
(więcej...)