Aktualności:

Numer 2(272)    luty 2008Numer 2(272)    luty 2008
fot.Anna Radziukiewicz
2002 IV 18 Pożegnanie

W pierwszym dniu Wielkiego Postu, 18 marca, zmarła nagle w swoim łódzkim mieszkaniu Walentyna Gieorgijewna Dubrowina. Właśnie wybierała się do cerkwi, by kolejny raz pokierować chórem parafii św. Aleksandra Newskiego podczas pierwszej wielkopostnej służby. Już nie zaśpiewała...
   Urodziła się 57 lat temu w znanej i szanowanej w Łodzi rodzinie Dubrowinych, w której wszyscy byli wybitnie uzdolnieni muzycznie. Oboje rodzice śpiewali w cerkiewnym chórze, toteż nic dziwnego, że od najmłodszych lat zarówno ona, jak i jej rodzeństwo uczyli się sławić Boga swoimi głosami, które z czasem wspaniale się rozwinęły. Mając tzw. słuch absolutny i przepiękny, aksamitny mezzosopran, tworzyła z siostrą Lidią niezapomniany duet, odnoszący sukcesy także w repertuarze estradowym. Siostry Dubrowin były laureatkami I Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze, na którym zdobyły główną nagrodę, Złoty Samowar. Przez wiele lat Wala i Lidia stale śpiewały w popularnej audycji Polskiego Radia "Wesoły autobus". Występowały i nagrały płytę długogrającą z jedyną w powojennej Polsce orkiestrą mandolinistów pod dyrekcją Edwarda Ciukszy. Bywalcy istniejącego niegdyś w Łodzi Klubu Rosyjskiego zachwycali się pięknymi rosyjskimi romansami w niezapomnianym wykonaniu tria Dubrowinych: Gieorgija i córek Wali i Lidy.
   A w cerkwi śp. Walentyna od lat prowadziła chór parafialny. Jej piękny i silny głos nadawał ton całemu chórowi, dostrzeżonemu i nagranemu na jednym z hajnowskich festiwalu muzyki cerkiewnej.
   Dla mnie niezapomniane i niedoścignione pozostaje wykonanie przez śp. Zmarłą z siostrą Lidią i ojcem (a po jego śmierci z także już nieżyjącym psalmistą Aleksandrem Niewdachem) na środku cerkwi Da isprawitsia molitwa moja, jako kadiło pried Toboju.
   Wiecznaja Jej pamiat'

    Marek Cybart
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Pod skrzydłami aniołów - o. Konstanty Bondaruk
Późną jesienią, 21 listopada, w kilkunastu parafiach i świątyniach naszej Cerkwi szczególnie uroczyście wspominamy św. Michała Archanioła. Wraz z nim uhonorowujemy cały świat anielski, wielki i tajemniczy, o którym mało wiemy, lecz istnienie którego odczuwamy tak realnie jak dotyk czułej, Bożej ręki. (więcej...)
Cud w Rożkowce - Gieorgij Musiewicz
Na południowym skraju Puszczy Białowieskiej, nad rzeką Białą, położona jest niewielka wieś o tej samej nazwie. Do Topiła stąd zaledwie cztery kilometry, ale od Białej oddziela je granica państwowa. Rzeka Biała tworzy się z połączenia trzech strumieni: Sipory, Krowatki i Policznej. Nieopodal wsi Stołpowiska Biała wpada do Leśnej, płynącej spod Hajnówki. Wcześniej uważano, że to właśnie Leśna jest dopływem Białej. Pierwsza wzmianka o Białej pochodzi z 1560 roku. Jednakże dopiero w 1912 roku zbudowano tu z puszczańskiego drewna cerkiew Kazańskiej ikony Matki Bożej. Świętowano tu także dzień pamięci Świętych Braci Machabeuszy. Właśnie na to święto przyjeżdżałem kilkakrotnie z rodzicami. Mój ojciec, Stefan Musiewicz, był psalmistą w nieodległych Dmitrowiczach. W okresie międzywojennym Biała należała do powiatu bielskiego. Proboszczem był tu o. Klaudiusz Puszkarski, który w maju 1939 roku został skierowany do parafii w Białowieży.
(więcej...)
Inna wspólnota - o. Gieorgij Zawierszynski
Dużo osób z Rosji i byłych republik radzieckich – Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Łotwy, Litwy i Estonii – pojawiło się niedawno w Irlandii. Przyjeżdżali do pracy, zakładając że po kilku latach wrócą do domu. Jednak wielu z nich zaczęło się asymilować i zostawać na stałe. Teraz pomagają krewnym i znajomym w przeprowadzce do nowego domu. Stopniowo tworzą się tutaj nowe kręgi osób rosyjskojęzycznych. (więcej...)
Rozłam na trwałe? - opracowali Eugeniusz Czykwin i Andrzej Charyło
12 października 2019 roku w historii Cerkwi prawosławnej zapisze się jako tragiczna data podziału światowego prawosławia. W tym dniu sobór biskupów greckiej Cerkwi faktycznie uznał utworzoną w grudniu ubiegłego roku nową cerkiewną strukturę tzw. Ukraińską Prawosławną Cerkiew. Ten dzień to smutna data także dla całego, znajdującego się w kryzysie chrześcijaństwa, szczególnie w Europie Zachodniej. W opinii nie tylko prawosławnych skutki decyzji greckiej Cerkwi będą porównywalne do tragicznego podziału chrześcijaństwa w 1054 roku, z tym że obecnie dotyczy to wschodniej, prawosławnej jego części. Niżej drukujemy oficjalne stanowiska greckiej i ruskiej Cerkwi.
(więcej...)