Aktualności:

Numer 8(374)    Sierpień 2016Numer 8(374)    Sierpień 2016
fot.Jarosław Charkiewicz
1970 I 01 Wczasy dla emerytów

Stowarzyszenie Prawosławne im. św. ap. Piotra i Pawła organizuje w terminie od 4 do 14 września wczasy dla emerytów i rencistów w Prawosławnym Domu Opieki im. św. Stefana w Jeleniej Górze - Cieplicach.
   Kotlina jeleniogórska to jeden z najpiękniejszych regionów w kraju. Wędrówki po górskich szlakach uatrakcyjnią państwu pobyt. Wody mineralne w pobliskich Cieplicach dodadzą sił. Stąd 150 km do Pragi, dlatego pobyt w Cieplicach będzie okazją do zwiedzenia jednej z najpiękniejszych stolic Europy.
   Głównym celem wczasów, obok odpoczynku, jest integracja środowiska prawosławnego.
   W koszta pobytu -390 zł - zostały wliczone wyżywienie i noclegi.
   Należy przyjechać w sobotę 4 września do godz. 13. Wyjazd zaplanowano 14 września po obiedzie. Na miejsce można dojechać autobusem MPK z dworca kolejowego w Jeleniej Górze (liniami nr 9 i 15) lub z dworca PKS nr 7. Należy wysiąść na osiedlu Orle. Istnieje możliwość przedłużenia pobytu. Ilość miejsc ograniczona.
   Zgłoszenia przyjmujemy do 31 sierpnia na adres:
   Prawosławny Dom Opieki im. św. Stefana, ul. Cieplicka 70 A, Jelenia Góra, tel. (075) 75 511 38.
   Serdecznie zapraszamy
   Lubomiła Rydzanicz
   przewodnicząca Zarządu

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Znaki w Łaźniach - Anna Radziukiewicz
22 czerwca arcybiskup białostocki i gdański Jakub wraz z biskupem supraskim Andrzejem i duchownymi wyświęcili cerkiew św. Łukasza Chirurga (Wojno-Jasienieckiego) we wsi Łaźnie, znajdującej się w supraskiej parafii. Jest to pierwsza cerkiew w Polsce, której patronem jest św. Łukasz, arcybiskup symferopolski. (więcej...)
Czy jesteśmy odpowiedzialni za Boże stworzenie? - Anna Radziukiewicz
Taki temat zaproponował w tym roku Doroteusz Fionik, organizator bielskiego Prologu (23-26 maja). Poprosił mnie o poprowadzenie na ten temat panelu, towarzyszącego wystawie moich fotografii „Rytmy – sacrum i przyroda”. (więcej...)
Ikona i Tradycja - Andrzej Charyło
Z prawosławnym duchownym ze Szwajcarii o. MICHELEM QUENOT autorem książek poświęconych ikonie laureatem Nagrody Ostrogskiego rozmawia Andrzej Charyło. (więcej...)
Chaos coraz większy - Eugeniusz Czykwin
15 grudnia 2018 roku na zwołanym przez patriarchę Konstantynopola Bartłomieja „zjednoczeniowym soborze” przedstawiciele dwóch nieuznawanych przez światowe prawosławie rozłamowych struktur – tzw. Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi Kijowskiego Patriarchatu (UPC KP) i tzw. Ukraińskiej Autokefalnej Prawosławnej Cerkwi (UAPC) – utworzyli nową strukturę – Prawosławną Cerkiew Ukrainy (PCU). Na jej zwierzchnika wybrano rekomendowanego przez „patriarchę” Filareta „metropolitę” Epifanija. I to tej strukturze 6 stycznia bieżącego roku w Stambule (dawny Konstantynopol) patriarcha Bartłomiej, ignorując stanowisko kanonicznej (tworzą ją ponad 12 tys. parafii i ponad 200 monasterów) Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC), nadał tomos o autokefalii. (więcej...)
Prawosławie w San Francisco - Andrzej Charyło
Podczas pobytu naukowo-badawczego na Uniwersytecie Stanowym Ohio w Columbus w USA odwiedziłem jedno z najważniejszych dla prawosławnych w Ameryce Północnej miejsc, czyli sobór katedralny Ikony Matki Bożej Radość Wszystkich Strapionych w San Francisco. Znajdują się tam relikwie św. Jana (Maksymowicza), który pełnił posługę arcybiskupią w połowie XX wieku w Chinach, na Filipinach, w Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych. (więcej...)