Aktualności:

Numer 5(359)    maj 2015Numer 5(359)    maj 2015
fot.Siergiej Prokudin-Gorskij
1970 I 01 Wczasy dla emerytów

Stowarzyszenie Prawosławne im. św. ap. Piotra i Pawła organizuje w terminie od 4 do 14 września wczasy dla emerytów i rencistów w Prawosławnym Domu Opieki im. św. Stefana w Jeleniej Górze - Cieplicach.
   Kotlina jeleniogórska to jeden z najpiękniejszych regionów w kraju. Wędrówki po górskich szlakach uatrakcyjnią państwu pobyt. Wody mineralne w pobliskich Cieplicach dodadzą sił. Stąd 150 km do Pragi, dlatego pobyt w Cieplicach będzie okazją do zwiedzenia jednej z najpiękniejszych stolic Europy.
   Głównym celem wczasów, obok odpoczynku, jest integracja środowiska prawosławnego.
   W koszta pobytu -390 zł - zostały wliczone wyżywienie i noclegi.
   Należy przyjechać w sobotę 4 września do godz. 13. Wyjazd zaplanowano 14 września po obiedzie. Na miejsce można dojechać autobusem MPK z dworca kolejowego w Jeleniej Górze (liniami nr 9 i 15) lub z dworca PKS nr 7. Należy wysiąść na osiedlu Orle. Istnieje możliwość przedłużenia pobytu. Ilość miejsc ograniczona.
   Zgłoszenia przyjmujemy do 31 sierpnia na adres:
   Prawosławny Dom Opieki im. św. Stefana, ul. Cieplicka 70 A, Jelenia Góra, tel. (075) 75 511 38.
   Serdecznie zapraszamy
   Lubomiła Rydzanicz
   przewodnicząca Zarządu

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Laureaci - Komunikat kapituły 30. edycji Nagrody im. Księcia Konstantego Ostrogskiego
Arcybiskup Tirany, Durres i całej Albanii Anastasios (Yannoulatos), o. Michel Quenot, prawosławny duchowny ze Szwajcarii, znawca ikony, prof. Andrzej Romanowski, polonista i publicysta, Jan Smyk, dziennikarz Polskiego Radia i działacz społeczny oraz Stowarzyszenie Ukraińskich Prawosławnych Dziennikarzy – to laureaci 30. edycji Nagrody im. Księcia Konstantego Ostrogskiego.
Nagroda jest przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwoju duchowości, myśli, kultury prawosławnej oraz za działalność na rzecz zbliżania chrześcijan.
Kapituła nagrody obradowała 26 stycznia pod przewodnictwem Eugeniusza Czykwina, redaktora naczelnego Przeglądu Prawosławnego, wydawanego przez Fundację im. Księcia Konstantego Ostrogskiego. (więcej...)
Metropolita czasów trudnych - Ałła Matreńczyk
Pięćdziesiąt dziewięć lat temu, 15 marca 1960 roku, o drugiej w nocy, odszedł do Pana metropolita Dionizy (Waledyński). Przez 25 lat kierował naszą Cerkwią, raz po raz doświadczając trudnych prób. Przypomniała o nim wystawa, którą z okazji stulecia odzyskania niepodległości można było obejrzeć w Muzeum Metropolitalnym w Warszawie. Zdążyłam na nią w ostatniej chwili. (więcej...)
Jak zachować zgodę i radość w małżeństwie - Anna Radziukiewicz
Metropolita limasolski (Cypr) Atanazy radzi, jak zachować zgodę i radość w małżeństwie. To ważny głos w sytuacji, kiedy jesteśmy karmieni zmieniającymi się teoriami i koncepcjami, dotyczącymi szczęścia osobistego i w rodzinie, kiedy nie potrafimy wyznaczyć granicy między oddaniem się rodzinie a własną karierą czy przyjemnością, kiedy przestajemy się wzajemnie rozumieć. (więcej...)
Z tęsknoty za wspólnotą - Anna Radziukiewicz
Odbyła się XIII Biesiada z Księciem, która zgromadziła około 350 gości – tylu mogliśmy przyjąć, choć chętnych było więcej. Wśród nich powitaliśmy duchownych o. Andrzeja Misiejuka z matuszką Anną oraz hieromnicha ihumena monasteru w Wysowej o. Maksyma, przedstawicielki korpusu dyplomatycznego Republiki Białoruś – konsul generalną Allę Fiedorową i dyrektor Centrum Kulturalnego Białorusi w Polsce Ilonę Jurewicz. Był z nami po raz pierwszy Bazyli Piwnik, przewodniczący Bractwa św.św. Cyryla i Metodego, obchodzącego w tym roku 30-lecie istnienia. Powitaliśmy też najsilniejszą w dotychczasowej historii biesiad reprezentację samorządowców – wiceprezydenta Białegostoku Adama Musiuka oraz radnych: Stefana Nikiciuka, Joannę Misiuk, Ksenię Jachimowicz i Tomasza Kalinowskiego. (więcej...)