W najnowszym numerze:

Sensy w świecie niesprawiedliwym - Anna Radziukiewicz
Z PROF. WALERYM ALEKSIEJEWEM
prezydentem Międzynarodowej Fundacji Jedności Prawosławnych Narodów
rozmawia Anna Radziukiewicz (więcej...)
Ojciec Cyryl - Anna Radziukiewicz
Ojciec Cyryl (Pawłow) był spowiednikiem trzech patriarchów ruskiej Cerkwi – Aleksego I, Pimena i Aleksego II. Mógłby być jeszcze i patriarchy Cyryla, bo zmarł w 2017 roku. Ale udar mózgu, jaki nastąpił w 2002 roku, odebrał mu ruch i mowę, przykuł do łóżka. Zmarł, mając 98 lat. Był na pewno jedną z najwyrazistszych postaci ruskiej Cerkwi XX i początku XXI wieku. Choć mówił mało, szanował cudze decyzje i wybory, nie zabiegał o poklask świata, usuwał się od niego. Tyle że świat wnosił do niego swoje zawieruchy i problemy. Wniósł Wojnę Ojczyźnianą, chruszczowowskie marzenia o ujrzeniu ostatniego popa i to na ekranie telewizora, potem wiódł do niego mnóstwo ludzi. Chcieli jego rad. Chcieli spowiadać się u niego. Bywało, że w ciągu dnia spowiadał i trzystu ludzi. (więcej...)
Święte miasto Sewastopol - Paweł Krysa
Sevastos-polis to po grecku święte miasto, czyli Sewastopol. Mimo że na Krymie, to najpierw starogreckie. Tak, miasto naprawdę jest niezwykłe. To moje ukochane miejsce na Krymie. Ma bowiem jakiś trudno uchwytny, niepowtarzalny klimat, wyjątkowo malownicze położenie, niezwykłą, bogatą historię, a w końcu i duszę. A to już sztuka nie lada, bo wiele miast, na pozór od niego piękniejszych, jej nie ma.
(więcej...)
Robotnik na wielkie żniwa - Marta Panas-Goworska
Jako chirurg miał „oko orła, serce lwa i dłonie kobiety”. Jedyny duchowny w historii ZSRR, który zdobył Nagrodę Stalinowską za odkrycia naukowe. Gorliwy obrońca wiary w czasach antyreligijnej nagonki. Apelował, żeby nie rozpatrywać jego dokonań osobno, jako medyka, naukowca i kapłana. Święty Kościoła prawosławnego i patron bezdzietnych. Polak z pochodzenia, arcybiskup Łukasz, a w świeckim życiu – Walentin Wojno-Jasieniecki.
(więcej...)