W najnowszym numerze:

Nowi władycy - Ałła Matreńczyk
S prazdnikom – pozdrawialiśmy się w warszawskim soborze św. Marii Magdaleny w Warszawie, bo chirotnia biskupia jest zawsze dużym świętem w Cerkwi. A radosną Pięćdziesiątnicę przeżywaliśmy w stolicy dwukrotnie. 24 września odbyła się chirotonia archimandryty Atanazego (Nosa), przełożonego monasteru św. Onufrego w Jabłecznej, na biskupa łódzkiego i poznańskiego, 25 września hieromnicha Pawła (Tokajuka) na biskupa hajnowskiego. (więcej...)
Fundamentalizm jest groźny - Ałła Matreńczyk
Hamburg, 2007 rok. Europejska konferencja na temat destrukcyjnych kultów, wśród uczestników także prawosławni, świeccy i duchowni. – Zakwestionowano dwa nasze prawa – wspomina biskup Karpazji (Cerkiew Cypru) Krzysztof. – Uczestnictwo w stroju duchownego oraz wyrażanie eklezjalnych i duszpasterskich opinii. A że poruszane tematy były ważne, narodził się pomysł powołania panprawosławnej sieci analizy religii, destrukcyjnych kultów i herezji. Jej pierwsza konferencja odbyła się w 2008 roku w Nikozji na Cyprze, dziesiąta, jubileuszowa, pod hasłem „Fundamentalizm w kultach religijnych, parareligijnych oraz organizacjach ideologicznych” między 14 a 17 września w Supraślu. (więcej...)
Znaleźli swoje miejsce - Anna Rydzanicz
Malowniczo położone Wysokie w gminie Rudna w województwie dolnośląskim 15 lipca przeżywało ważne chwile. We wsi, liczącej niespełna dwustu mieszkańców, jej najstarszy mieszkaniec, Jan Gambal, urodzony w 1935 roku w Boguszy, odsłonił, ustawiony staraniem tutejszej społeczności pod przewodnictwem sołtys Ireny Habury kamień, upamiętniający 70 rocznicę osiedlenia się tu Łemków w następstwie Akcji Wisła. Na tablicy umieszczono napis po polsku i łemkowsku: Naszym przodkom wygnanym ze swoich wsi w Beskidach, którzy tu, w Wysokiem, znaleźli swoje miejsce wśród dobrych ludzi… Z błogosławieństwa arcybiskupa wrocławskiego i szczecińskiego Jerzego pomnik wyświęcił o. mitrat Igor Popowicz z Przemkowa w asyście prawosławnych kapłanów, przybyłych z Rudnej – o. Sławomira Kondratiuka, Wrocławia – o. Jerzego Szczura, Legnicy – o. Lubomira Worhacza, Studzionek – o. Sławomira Sorokanycza. Gościem uroczystości był ks. Tomasz Hęś, proboszcz parafii rzymskokatolickiej z Gwizdanowa, a także przedstawiciele lokalnych władz z wójtem gminy Rudna, Władysławem Bigusem. Przed pomnikiem zgromadziło się ponad dwieście osób – Łemkowie z Wrocławia, Oleśnicy, Legnicy, Lubina, Przemkowa oraz Ukrainy, w części dawni mieszkańcy lub związani z Królową Ruską i filialną Boguszą, niegdyś stanowiących jedną parafię. Najważniejszymi uczestnikami wydarzenia byli najstarsi, doświadczeni Akcją Wisła dzisiejsi osiemdziesięcio-, dziewięćdziesięcio-, a nawet stulatkowie. (więcej...)
Monaster Trójcy Świętej - Paweł Krysa
Naprawdę uwielbiam ten moment, gdy podekscytowani pielgrzymi wychodzą z busa w Kazbegi. Rozbiegane oczy, niebotyczne góry, dziesiątki samochodów terenowych stojących wszędzie na placu, szum i gwar wioski w samym sercu Kaukazu. I właśnie wtedy, gdy ekscytacja osiąga kulminację, kieruję ich wzrok ku górze. Wszystkie oczy podążają we wskazanym kierunku i zawsze, nieodmiennie, rozlegają się pełne zachwytu ochy i achy. Ich powodem jest jedno z najcudowniejszych miejsc na świecie – dosłownie i w przenośni – czyli monaster Trójcy Świętej (gruz. Cminda Sameba), stojący na wysokiej skalnej półce, na tle niebotycznego Kazbeku.
(więcej...)