Aktualności:

Numer 5(311)    maj 2011Numer 5(311)    maj 2011
fot.
2002 V 22 To ma być dom cudownej starości

W prawosławnym Domu Opieki Społecznej w Grabarce, leżącym niespełna dwa kilometry od Świętej Góry, trwa od września ubiegłego roku remont
   Łazienki, a jest ich dziewięć, kuchnia i jadalnia świecą glazurą i terakotą. Większość pokoi, które pomieszczą ponad dwudziestu pensjonariuszy, już wyremontowano. Odnowiono dwa mieszkania, które znalazły się w budynku szkoły, przekazanym Cerkwi przez gminę Nurzec Stacja jesienią 2000 r. W jednym będzie mógł zamieszkać batiuszka - duchowy opiekun pensjonariuszy.
   Budynek dawnej szkoły przemienia się w DomJest też gabinet lekarski, pielęgniarski, oddzielny pokój dla ciężko chorych, potrzebujących stałej opieki. Znajduje się obok gabinetów medycznych. Przewidziano pokój i łazienkę dla inwalidów.
   Nad tym sprawnie przebiegającym remontem, do którego nieustannie zagrzewa metropolita Sawa, czuwa o. Ignacy.
   Pracy jest jeszcze bardzo dużo i wydatków, a finansowe zapasy się pokończyły. O. Ignacy stoi przed problemem wyboru systemu ogrzewania, zwłaszcza pieca - dobrego, energooszczędnego i nie rujnującego finansowo przy jego zakupie. Będzie bardzo wdzięczny za dobre rady i pomoc w tym względzie fachowców. Kotłownia ma być uruchomiona przed zimą, by od wilgoci nie posypało się to, co teraz zrobiono.
   Potencjalni podopieczni już składają prośby o miejsce, nawet z Wrocławia.
   Trzeba jeszcze m.in. wylać posadzki i czymś je przykryć, kupić i zamontować 120 lamp, naprawić dach, wymienić rynny, otynkować budynek, wyposażyć kuchnię (może ktoś ofiaruje do niej urządzenia?).
   Trzeba zadbać o ogród - i o tym marzy o. Ignacy - posadzić drzewa i sad, róże i marchewkę.
   Czy ktoś ofiaruje sadzonki?
   Może to być dom, ze względu na swe położenie, cudownej starości. Stoi na skarpie, z jednej strony z widokiem na las, z drugiej na dolinę rzeki i Świętą Górę Grabarkę. Ci, którzy zechcą czymś się zająć, będą mogli uprawiać ogródek i sad, mężczyźni popracować w stolarni. (ar)
   fot. Marek Dolecki
   
Prawosławny Dom Pomocy Społecznej w Grabarce
   PKO O/Siemiatycze
   62 10201332-100150620

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Pod skrzydłami aniołów - o. Konstanty Bondaruk
Późną jesienią, 21 listopada, w kilkunastu parafiach i świątyniach naszej Cerkwi szczególnie uroczyście wspominamy św. Michała Archanioła. Wraz z nim uhonorowujemy cały świat anielski, wielki i tajemniczy, o którym mało wiemy, lecz istnienie którego odczuwamy tak realnie jak dotyk czułej, Bożej ręki. (więcej...)
Cud w Rożkowce - Gieorgij Musiewicz
Na południowym skraju Puszczy Białowieskiej, nad rzeką Białą, położona jest niewielka wieś o tej samej nazwie. Do Topiła stąd zaledwie cztery kilometry, ale od Białej oddziela je granica państwowa. Rzeka Biała tworzy się z połączenia trzech strumieni: Sipory, Krowatki i Policznej. Nieopodal wsi Stołpowiska Biała wpada do Leśnej, płynącej spod Hajnówki. Wcześniej uważano, że to właśnie Leśna jest dopływem Białej. Pierwsza wzmianka o Białej pochodzi z 1560 roku. Jednakże dopiero w 1912 roku zbudowano tu z puszczańskiego drewna cerkiew Kazańskiej ikony Matki Bożej. Świętowano tu także dzień pamięci Świętych Braci Machabeuszy. Właśnie na to święto przyjeżdżałem kilkakrotnie z rodzicami. Mój ojciec, Stefan Musiewicz, był psalmistą w nieodległych Dmitrowiczach. W okresie międzywojennym Biała należała do powiatu bielskiego. Proboszczem był tu o. Klaudiusz Puszkarski, który w maju 1939 roku został skierowany do parafii w Białowieży.
(więcej...)
Inna wspólnota - o. Gieorgij Zawierszynski
Dużo osób z Rosji i byłych republik radzieckich – Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Łotwy, Litwy i Estonii – pojawiło się niedawno w Irlandii. Przyjeżdżali do pracy, zakładając że po kilku latach wrócą do domu. Jednak wielu z nich zaczęło się asymilować i zostawać na stałe. Teraz pomagają krewnym i znajomym w przeprowadzce do nowego domu. Stopniowo tworzą się tutaj nowe kręgi osób rosyjskojęzycznych. (więcej...)
Rozłam na trwałe? - opracowali Eugeniusz Czykwin i Andrzej Charyło
12 października 2019 roku w historii Cerkwi prawosławnej zapisze się jako tragiczna data podziału światowego prawosławia. W tym dniu sobór biskupów greckiej Cerkwi faktycznie uznał utworzoną w grudniu ubiegłego roku nową cerkiewną strukturę tzw. Ukraińską Prawosławną Cerkiew. Ten dzień to smutna data także dla całego, znajdującego się w kryzysie chrześcijaństwa, szczególnie w Europie Zachodniej. W opinii nie tylko prawosławnych skutki decyzji greckiej Cerkwi będą porównywalne do tragicznego podziału chrześcijaństwa w 1054 roku, z tym że obecnie dotyczy to wschodniej, prawosławnej jego części. Niżej drukujemy oficjalne stanowiska greckiej i ruskiej Cerkwi.
(więcej...)