Aktualności:

Numer 12(270)    grudzień 2007Numer 12(270)    grudzień 2007
fot.Anna Radziukiewicz
2005 I 12 Zgromadzenie episkopatu

Zgromadzenie episkopatu patriarchaty antiocheńskiego odbyło się w Damaszku pod przewodnictwem patriarchy Ignacego IV, zwierzchnika Cerkwi Prawosławnej w Syrii, Libanie, Iraku i Kuwejcie. Przeanalizowało projekt statutu arcybiskupstwa antiocheńskiego Ameryki Północnej, któremu w październiku 2003 roku przyznano szeroką autonomię wewnętrzną na prośbę klerykalno-laickiego zgromadzenia tej diecezji (lipiec 2001, Los Angeles). Zgromadzenie episkopatu wystosowało apel do krajów arabskich i przywódców wspólnoty międzynarodowej o poważne przeanalizowanie sytuacji w Iraku i Palestynie i dołożenie starań, by kraje te odzyskały wolność i bezpieczeństwo.
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

W Rzeszowie Pascha - Anna Radziukiewicz
Pascha późną jesienią. Pascha w sobotę 2 grudnia 2017 roku. Bo jak inaczej nazwać uroczystości przeniesienia relikwii świętego Serafima Zahorowskiego z katedralnej cerkwi w Lublinie do cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Rzeszowie? (więcej...)
Odrodzenie patriarchatu - Ałła Matreńczyk
10 listopada 1917 roku to dla ruskiej Cerkwi dzień szczególny. Gdy na ulicach Moskwy szalał już rewolucyjny terror i lała krew, wszechrosyjski sobór lokalny podjął decyzję o odrodzeniu, zniesionego w wyniku reform Piotra I, moskiewskiego patriarchatu. (więcej...)
Bajeczny świat ikony - Jerzy Morawski
Z WOJCIECHEM KURPIKIEM, konserwatorem dzieł sztuki, członkiem komisji odpowiedzialnej za opiekę
nad Częstochowską Ikoną Matki Bożej, rozmawia Jerzy Morawski (więcej...)
Gruzin i Ormianin w jednym stali domku… - Paweł Krysa
– Zaraz zacznie się piętnaście kilometrów piekła – oświadczył Hracz i widać było, że wcale mu nie do śmiechu. Właśnie przejechaliśmy granicę armeńsko-gruzińską drogą prowadzącą z Giumri do Borżomi i znaleźliśmy się w dziewiętnastym wieku. W porównaniu z tymi wioskami, w całości zamieszkanymi przez Ormian, duchoborców i mołokan, nawet najbardziej zapyziała osada w Polsce jawi się jako oaza dobrobytu. Jednocześnie zaś surowe piękno tego regionu dosłownie zapiera dech w piersiach.
(więcej...)