Aktualności:

2005 III 13 Doroteusz Fionik stypendystą

Marszałek województwa podlaskiego w ramach programu Wrota Podlasia przyznaje każdego roku twórcze stypendia. Doroteusz Fionik, nasz redakcyjny kolega, otrzymał je po raz drugi. Poprzednie, z 2003 r., pozwoliło na zorganizowanie wystawy "Pisanki mieszczańskie" w muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach - muzeum do dziś ma ich bogaty zbiór, przeprowadzenie niezwykle interesujących warsztatów walankarskich, a także, dla młodzieży gimnazjalnej, tkackich. Podczas warsztatów tkackich zrodziła się grupa śpiewacza "Żemerwa", prowadzona przez Anię Fionik. Tamte stypendium pozwoliło także na gromadzenie materiałów do monografii "Szczyty i okolice. A tegoroczne, czego stanie się motorem? Wystawy, festiwalu, pleneru i ekspedycji etnograficznej. Wystawa pokaże strój ludowy Białorusinów Podlasia. Jej współorganizatorem będzie Muzeum Okręgowe w Bielsku Podlaskim. Stroje przyjadą także z Torunia. Ich bogatą kolekcję zgromadził w latach 60. Marian Pieciukiewicz. Ten pracownik toruńskiego muzeum przeczesywał wówczas Białostocczyznę, ratując przed molami lub ludzką beztroską kolorowe stroje, noszone do cerkwi, na chrzciny czy wesela. Wystawę zobaczymy w bielskim ratuszu.
   "Tam po majowej rosi" - to festiwal pieśni i obrzędów, towarzyszących radosnemu paschalnemu okresowi. Ma wymiar międzynarodowy. Rok temu zorganizowany po raz pierwszy, nie pozostał obojętny chyba żadnemu mieszkańcowi bielskich Studziwod. Śpiewacze grupy wystąpiły na scenie, ale też szły, jak niegdyś, z pieśnią od domu do domu.
   Plener malarski i fotograficzny, do udziału w którym zostaną zaproszeni Polacy i Białorusini, odbędzie się pod hasłem Stryki 2005. Dlaczego Stryki, wieś otoczona zwykłymi polami i lasami? Doroteusz Fionik chce w ten sposób uhonorować tę wieś, która wydawała malarzy i ostatnio fotografika.
   Żemerwa chce przemierzyć południowo-wschodnią Białostocczyznę, a także część obwodu brzeskiego na Białorusi, by zapisać pieśni okolic Puszczy Ladzkiej, potem je wydać. Partnerem młodych ludzi z Białostocczyzny będą pracownicy Instytutu Kultury w Mińsku.
   W tym roku w województwie podlaskim twórcze stypendium otrzymali również Maciej Frąckiewicz, akordeonista, na przygotowania do udziału w międzynarodowych i krajowych konkursach akordeonowych i Marta Ewa Cywińska-Dziekońska na napisanie powieści "Skrzydła nad Transylwanią".
   (ar)

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

W Rzeszowie Pascha - Anna Radziukiewicz
Pascha późną jesienią. Pascha w sobotę 2 grudnia 2017 roku. Bo jak inaczej nazwać uroczystości przeniesienia relikwii świętego Serafima Zahorowskiego z katedralnej cerkwi w Lublinie do cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Rzeszowie? (więcej...)
Odrodzenie patriarchatu - Ałła Matreńczyk
10 listopada 1917 roku to dla ruskiej Cerkwi dzień szczególny. Gdy na ulicach Moskwy szalał już rewolucyjny terror i lała krew, wszechrosyjski sobór lokalny podjął decyzję o odrodzeniu, zniesionego w wyniku reform Piotra I, moskiewskiego patriarchatu. (więcej...)
Bajeczny świat ikony - Jerzy Morawski
Z WOJCIECHEM KURPIKIEM, konserwatorem dzieł sztuki, członkiem komisji odpowiedzialnej za opiekę
nad Częstochowską Ikoną Matki Bożej, rozmawia Jerzy Morawski (więcej...)
Gruzin i Ormianin w jednym stali domku… - Paweł Krysa
– Zaraz zacznie się piętnaście kilometrów piekła – oświadczył Hracz i widać było, że wcale mu nie do śmiechu. Właśnie przejechaliśmy granicę armeńsko-gruzińską drogą prowadzącą z Giumri do Borżomi i znaleźliśmy się w dziewiętnastym wieku. W porównaniu z tymi wioskami, w całości zamieszkanymi przez Ormian, duchoborców i mołokan, nawet najbardziej zapyziała osada w Polsce jawi się jako oaza dobrobytu. Jednocześnie zaś surowe piękno tego regionu dosłownie zapiera dech w piersiach.
(więcej...)