Aktualności:

Numer 8(266)    sierpień 2007Numer 8(266)    sierpień 2007
fot.Ałła Matreńczyk
2005 III 30 Anglia

Wydawany w Wielkiej Brytanii dziennik The Times poświęcił ostatnio kilka artykułów wzrostowi zainteresowania prawosławiem na wyspach brytyjskich. Stało się ono najszybciej rozwijającym się wyznaniem chrześcijańskim w Wielkiej Brytanii.
   
   Jednym z powodów zainteresowania prasy była szeroko komentowana wielkanocna interwencja policji, która miała miejsce w londyńskiej dzielnicy Knighstbridge przy ulicy Ennismore Gardens. Policja musiała zaprowadzić porządek wśród zgromadzonych tam ludzi.
   Powodem interwencji nie była jednak nielegalna demonstracja. Ponad pięćset osób próbowało wcisnąć się do wnętrza usytuowanej tam katedry Zaśnięcia Bogurodzicy oraz Wszystkich Świętych, gdzie uroczyście obchodzono Paschę.
   Tymczasem świątynia została zbudowana dla co najwyżej połowy tej liczby wiernych.
   Przyczyn wzrostu zainteresowania prawosławiem należy upatrywać z jednej strony w napływie dziesiątek tysięcy emigrantów z terenów byłego Związku Radzieckiego i całej Europy Wschodniej, z drugiej jednak strony coraz częściej słychać o przyjmowaniu prawosławia przez członków Kościoła anglikańskiego i innych Kościołów chrześcijańskich.
   Najgłośniejsza była konwersja trzydziestu anglikańskich księży, odrzucających święcenia kapłańskie kobiet, przyjętych przez diecezję Patriarchatu Antiocheńskiego. Wskazuje się również na postacie dwóch byłych protestantów, którzy odgrywają obecnie wielką rolę w prawosławiu brytyjskim: biskupów Kallistosa Ware - z diecezji Patriarchatu Ekumenicznego - oraz Basila Osborna z diecezji Patriarchatu Moskiewskiego.
   Prasa brytyjska wiele uwagi poświęca członkom rodziny królewskiej, wśród nich księciu Edynburga Filipowi, małżonkowi królowej Elżbiety II oraz jej synowi - następcy tronu - księciu Karolowi, którzy sympatyzują z prawosławiem. Biorą oni udział w pracach stowarzyszenia Przyjaciele Góry Atos, które za cel stawia sobie wspieranie "republiki mnichów" na arenie międzynarodowej oraz gromadzenie funduszy na potrzeby monasterów na Górze Atos. O ile nie dziwi zainteresowanie prawosławiem u księcia Filipa, który jest Grekiem, o tyle uwagę Brytyjczyków zwracają częste wizyty na Atosie księcia Karola. Korespondentka "The Guardian" w Atenach, powołując się na rozmowę z mnichem, stwierdza, że w przekonaniu mieszkańców Góry Atos brytyjski następca tronu jest już prawosławny w sercu, przed całkowitym przyjęciem prawosławia powstrzymuje go pozycja następcy tronu i przyszłej głowy Kościoła anglikańskiego.
   Szymon Krzywszczuk
   www.Kosciol.pl
   Ekumeniczny Serwis Prasowy

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

W Rzeszowie Pascha - Anna Radziukiewicz
Pascha późną jesienią. Pascha w sobotę 2 grudnia 2017 roku. Bo jak inaczej nazwać uroczystości przeniesienia relikwii świętego Serafima Zahorowskiego z katedralnej cerkwi w Lublinie do cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Rzeszowie? (więcej...)
Odrodzenie patriarchatu - Ałła Matreńczyk
10 listopada 1917 roku to dla ruskiej Cerkwi dzień szczególny. Gdy na ulicach Moskwy szalał już rewolucyjny terror i lała krew, wszechrosyjski sobór lokalny podjął decyzję o odrodzeniu, zniesionego w wyniku reform Piotra I, moskiewskiego patriarchatu. (więcej...)
Bajeczny świat ikony - Jerzy Morawski
Z WOJCIECHEM KURPIKIEM, konserwatorem dzieł sztuki, członkiem komisji odpowiedzialnej za opiekę
nad Częstochowską Ikoną Matki Bożej, rozmawia Jerzy Morawski (więcej...)
Gruzin i Ormianin w jednym stali domku… - Paweł Krysa
– Zaraz zacznie się piętnaście kilometrów piekła – oświadczył Hracz i widać było, że wcale mu nie do śmiechu. Właśnie przejechaliśmy granicę armeńsko-gruzińską drogą prowadzącą z Giumri do Borżomi i znaleźliśmy się w dziewiętnastym wieku. W porównaniu z tymi wioskami, w całości zamieszkanymi przez Ormian, duchoborców i mołokan, nawet najbardziej zapyziała osada w Polsce jawi się jako oaza dobrobytu. Jednocześnie zaś surowe piękno tego regionu dosłownie zapiera dech w piersiach.
(więcej...)