Aktualności:

Numer 7(205)    lipiec 2002Numer 7(205)    lipiec 2002
fot.Marek Dolecki
2005 IV 13 Ponowne wybory patriarchy?

Izraelski sąd podjął decyzję o powtórnych wyborach patriarchy jerozolimskiego. Oficjalną przyczyną była apelacja pewnego "prawosławnego Araba", który dowodził, iż podczas wyboru patriarchy Ireneusza doszło do machinacji. Nie od dziś wiadomo, że stosunki patriarchy z władzami Izraela nie są najlepsze.
   Władze długo po wyborze nie uznawały jego pełnomocnictw. Zdaniem prasy konflikt wybuchł z powodu bardzo znaczących własności ziemskich Cerkwi prawosławnej w Jerozolimie, których wartość szacuje się na miliony dolarów. Należą one do założonej w XVI wieku monastycznej wspólnoty Grobu Pańskiego. Właśnie ona jest właścicielką wielu elitarnych działek w samym centrum Jerozolimy, w tym także i tych, na których już dawno pobudowano domy żydowskich osadników. Żydzi żądali, żeby patriarcha, wybrany przy poparciu Aten i głosów Palestyńczyków, podpisał zobowiązanie, że jego patriarchat będzie oddawać te ziemie w arendę jedynie za zgodą izraelskiego rządu. Patriarcha uznał te żądania za nie do przyjęcia i ta-kiego dokumentu nie podpisał. W końcu władze uznały pełnomocnictwa nowego prawosławnego patriarchy.
   Obecnie patriarcha Ireneusz znalazł się w centrum intryg wynikłych za sprawą Greka Apostolosa Mawilisa, pracującego przez pewien czas w patriarchacie, a poszukiwanego przez Interpol za handel narkotykami. Patriarcha Ireneusz zdementował swoją więź z Mawilisem, władze izraelskie, jak widać, chcą wykorzystać ten skandal do pozbycia się niewygodnego dla nich patriarchy. Na razie nie wiadomo, jak zareaguje patriarcha na bezprecedensowe postanowienie sądu.
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

W Rzeszowie Pascha - Anna Radziukiewicz
Pascha późną jesienią. Pascha w sobotę 2 grudnia 2017 roku. Bo jak inaczej nazwać uroczystości przeniesienia relikwii świętego Serafima Zahorowskiego z katedralnej cerkwi w Lublinie do cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Rzeszowie? (więcej...)
Odrodzenie patriarchatu - Ałła Matreńczyk
10 listopada 1917 roku to dla ruskiej Cerkwi dzień szczególny. Gdy na ulicach Moskwy szalał już rewolucyjny terror i lała krew, wszechrosyjski sobór lokalny podjął decyzję o odrodzeniu, zniesionego w wyniku reform Piotra I, moskiewskiego patriarchatu. (więcej...)
Bajeczny świat ikony - Jerzy Morawski
Z WOJCIECHEM KURPIKIEM, konserwatorem dzieł sztuki, członkiem komisji odpowiedzialnej za opiekę
nad Częstochowską Ikoną Matki Bożej, rozmawia Jerzy Morawski (więcej...)
Gruzin i Ormianin w jednym stali domku… - Paweł Krysa
– Zaraz zacznie się piętnaście kilometrów piekła – oświadczył Hracz i widać było, że wcale mu nie do śmiechu. Właśnie przejechaliśmy granicę armeńsko-gruzińską drogą prowadzącą z Giumri do Borżomi i znaleźliśmy się w dziewiętnastym wieku. W porównaniu z tymi wioskami, w całości zamieszkanymi przez Ormian, duchoborców i mołokan, nawet najbardziej zapyziała osada w Polsce jawi się jako oaza dobrobytu. Jednocześnie zaś surowe piękno tego regionu dosłownie zapiera dech w piersiach.
(więcej...)