Aktualności:

Numer 3(213)    marzec 2003Numer 3(213)    marzec 2003
fot.Marek Dolecki
2005 IV 13 Wspólnie zbudują monaster i centrum terapeutyczne


   Umowę o współpracy stawropolskiej i władykaukaskiej diecezji Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej z berlińską i niemiecką diecezją Rosyjskiej Cerkwi za Granicą w sprawie wspólnej budowy żeńskiego monasteru Objawienia Pańskiego w Biesłanie podpisano w rezydencji Aleksego II w Czystym Zaułku. Przy wspólnocie ma powstać centrum terapeutyczne i traumatologiczne.
   Umowę podpisali biskup stawropolski i władykaukaski Teofan oraz arcybiskup berliński i niemiecki Marek .
   Biskup Teofan podkreślił, że berlińska i niemiecka diecezja Rosyjskiej Cerkwi za Granicą natychmiast zareagowała na tragedię w Biesłanie. - Nim kryzys z zakładnikami zakończył się w tak dramatyczny sposób, w parafiach Rosyjskiej Cerkwi za Granicą rozpoczęła się zbiórka środków na pomoc przeznaczoną dla mieszkańców Biesłanu, do Osetii zostały skierowane lekarstwa. Tragedia pozostawiła straszne ślady: nie ustaje ból matek, które straciły dzieci, wiele osób, którym udało się przeżyć, potrzebuje pomocy. Budowany ośrodek będzie pierwszą rehabilitacyjną placówką w Osetii Północnej, specjalizującą się w udzielaniu pomocy osobom, które ucierpiały w biesłańskiej tragedii.
   Arcybiskup Marek ze swej strony podkreślił: - Realizacja tego projektu świadczy o naszym wspólnym pragnieniu niesienia ludziom światła prawosławnej wiary. Myślę, że jest to znaczący krok w naszym zbliżeniu na chwałę Boga, dla dobra Cerkwi.
   Przed podpisaniem umowy patriarcha Aleksy II zauważył, że zbrodniczy akt terroru, dokonany w biesłańskiej szkole, wywołał ból nie tylko w sercach mieszkańców Biesłanu i Rosji, ale także poza jej granicami.
   - Należy podkreślić, że jest to już druga wspólna akcja realizowana przez Moskiewski Patriarchat i Rosyjską Cerkiew za Granicą. W ciągu siedmiu miesięcy w naszym kraju znajdowały się relikwie św. męczennicy wielkiej księżnej Elżbiety i siostry Barbary. Dla prawosławnych w naszej ojczyźnie przeniesienie tych świętości było moralnym i duchowym wsparciem - dodał patriarcha.
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

W Rzeszowie Pascha - Anna Radziukiewicz
Pascha późną jesienią. Pascha w sobotę 2 grudnia 2017 roku. Bo jak inaczej nazwać uroczystości przeniesienia relikwii świętego Serafima Zahorowskiego z katedralnej cerkwi w Lublinie do cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Rzeszowie? (więcej...)
Odrodzenie patriarchatu - Ałła Matreńczyk
10 listopada 1917 roku to dla ruskiej Cerkwi dzień szczególny. Gdy na ulicach Moskwy szalał już rewolucyjny terror i lała krew, wszechrosyjski sobór lokalny podjął decyzję o odrodzeniu, zniesionego w wyniku reform Piotra I, moskiewskiego patriarchatu. (więcej...)
Bajeczny świat ikony - Jerzy Morawski
Z WOJCIECHEM KURPIKIEM, konserwatorem dzieł sztuki, członkiem komisji odpowiedzialnej za opiekę
nad Częstochowską Ikoną Matki Bożej, rozmawia Jerzy Morawski (więcej...)
Gruzin i Ormianin w jednym stali domku… - Paweł Krysa
– Zaraz zacznie się piętnaście kilometrów piekła – oświadczył Hracz i widać było, że wcale mu nie do śmiechu. Właśnie przejechaliśmy granicę armeńsko-gruzińską drogą prowadzącą z Giumri do Borżomi i znaleźliśmy się w dziewiętnastym wieku. W porównaniu z tymi wioskami, w całości zamieszkanymi przez Ormian, duchoborców i mołokan, nawet najbardziej zapyziała osada w Polsce jawi się jako oaza dobrobytu. Jednocześnie zaś surowe piękno tego regionu dosłownie zapiera dech w piersiach.
(więcej...)