Aktualności:

Numer 4(382)    Kwiecień 2017Numer 4(382)    Kwiecień 2017
fot.Zmartchwystanie Pańskie - malowidło w cerkwi Świętego Ducha w Białymstoku
2005 IV 13 Jubileusz monasteru

Najstarsza wspólnota monastyczna w Ameryce Północnej - monaster św. Tichona Zadońskiego w Pensylwanii - ma sto lat. Klasztor założył jeromonach Arseniusz Czagowiec w 1905 roku z błogosławieństwa ówczesnego zwierzchnika prawosławnej diecezji Ameryki Północnej św. Tichona (Bielawina), przyszłego patriarchy moskiewskiego i całej Rusi. Monaster zbudowano z ofiar emigrantów z Europy Wschodniej, którzy gremialnie przybywali do Pensylwanii, bogatej w złoża węgla i rudy żelaza. Początkowo w monasterze było tylko kilku mnichów, którzy utrzymywali przytułek dla dzieci. W 1938 roku przy wspólnocie utworzono seminarium, które corocznie przyjmuje około siedemdziesięciu seminarzystów.
   Tradycyjnym okresem pielgrzymki do monasteru św. Tichona są dni wolne przed lub po amerykańskim Dniu Pamięci (najczęściej ostatni dzień maja).
   W tym roku, w związku z jubileuszem, mnisi spodziewają się bardzo wielu pielgrzymów. 27 maja przybędzie episkopat Prawosławnej Cerkwi w Ameryce z jej zwierzchnikiem metropolitą Germanem , hierarchowie z innych Cerkwi lokalnych, setki duchownych i chórzystów, którzy utworzą jeden chór.
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Znaki w Łaźniach - Anna Radziukiewicz
22 czerwca arcybiskup białostocki i gdański Jakub wraz z biskupem supraskim Andrzejem i duchownymi wyświęcili cerkiew św. Łukasza Chirurga (Wojno-Jasienieckiego) we wsi Łaźnie, znajdującej się w supraskiej parafii. Jest to pierwsza cerkiew w Polsce, której patronem jest św. Łukasz, arcybiskup symferopolski. (więcej...)
Wielkość naznaczona cierpieniem - o. Konstanty Bondaruk
W okresie Postu Piotrowego 24 czerwca/7 lipca Cerkiew świętuje Narodzenie św. Jana Chrzciciela. Jest to znaczące święto, jakkolwiek niezaliczane do dwunastu wielkich świąt. Zgodnie ze świadectwem Ewangelii święto przypada na 6 miesięcy przed Bożym Narodzeniem. (więcej...)
Siedemdziesięciolatka z Lubina - Anna Rydzanicz
17 czerwca 2019 roku w drugi dzień świąt Zesłania Ducha Świętego parafia prawosławna Świętej Trójcy w Lubinie uroczyście świętowała jubileusz siedemdziesięciolecia. Liturgii przewodniczył arcybiskup wrocławski i szczeciński Jerzy, witany w drzwiach świątyni przez najmłodszych parafian w łemkowskich strojach, starostę Bazylego Dziadyka oraz jej proboszcza, o. prot. Bogdana Repełę, który nakreślił historię lubińskiej parafii. (więcej...)
W święto męczenników - o. Korneliusz Wilkiel
„Na początku trzeciego tysiąclecia Łaski Pańskiej Kościół prawosławny w Polsce zbiera owoce Boskiego zasiewu, ubogaconego świadectwem wiary i męczeństwa prawosławnego ludu Chełmszczyzny i Podlasia. Ziemia Chełmska i Podlaska, która Świętą Wiarę Prawosławną przyjęła tysiąc lat temu, w swej historii niejednokrotnie przeżywała okresy dramatyczne i tragiczne. Jednak zawsze była wierna Chrystusowi i Świętemu Kościołowi dzięki wstawiennictwu Tej, która cudowną Ikonę Swoją prawosławnym przodkom naszym na Górze Chełmskiej darowała”. (więcej...)
O Trzech Młodziankach w Piecu Ognistym - Anna Radziukiewicz
PROLOG, czyli DNI KULTURY I PIŚMIENNICTWA SŁOWIAŃSKIEGO, odbywały się w tym roku w Bielsku Podlaskim od 23 do 26 maja. Ich główni organizatorzy to Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, kierowane przez Doroteusza Fionika i bielska parafia Opieki Matki Bożej, której proboszczem jest o. Jan Szmydki. Było jeszcze siedmiu współorganizatorów, m.in. Fundacja Księcia Ostrogskiego, Bielski Dom Kultury. (więcej...)