Aktualności:

Numer 4(202)    kwiecień 2002Numer 4(202)    kwiecień 2002
fot.Zbigniew Dzwonkowski
2007 IV 19 Coraz bliżej do szkoły św. św. Cyryla i Metodego

Do rejestracji Niepublicznej Szkoły Podstawowej św. św. Cyryla i Metodego w Białymstoku już tylko jeden krok. Od września ma ruszyć jej pierwsza klasa. Wszystkim zainteresowanym rodzicom przypominamy: jeśli chcecie, by wasze dzieci uczyły się w szkole o wysokim poziomie nauczania, wiernej wartościom ewangelicznym, pielęgnującej tradycje prawosławia – nie przegapcie okazji.
   Na wasze pociechy czekają wykwalifikowani nauczyciele kształcenia zintegrowanego z dyrektor mgr Elżbietą Danieluk.
   Czym szkoła ta będzie różnić się od innych szkół?
   Liczebnością klas – w ławkach usiądzie piętnastu, szesnastu uczniów, a także bogatym programem zajęć dodatkowych.
   Z trzema godzinami języka angielskiego, nauką języka rosyjskiego, białoruskiego lub ukraińskiego, rytmiką, basenem, grą w szachy, urozmaiconym programem zajęć katechetycznych.
   I co najważniejsze, życie w niej toczyć się będzie w rytmie prawosławnego kalendarza liturgicznego – z kolędą, swiatkami, radonicą, maslenicą, zwyczajami naszych przodków.
   Kiedyś, kiedy pod jednym dachem mieszkały trzypokoleniowe rodziny, tego rytmu strzegli dziadkowie. Dziś, gdy wielu rodziców spędza poza domem po dwanaście godzin dziennie, wsparcie ze strony mądrej szkoły trudno przecenić.
   A wyniesiona z niej wiedza, zwyczaje i życie w Cerkwi mogą okazać się trwałym fundamentem na całe życie.
   W prawosławnym świecie o tego typu placówki nie jest trudno – i te z Finlandii, i Grecji, i te z Rosji chętnie posłużą naszej szkole swoim doświadczeniem. Swoje wsparcie deklaruje też organ założycielski – Bractwo św. św. Cyryla i Metodego, a biskup Jakub pobłogosławił starania o utworzenie tej placówki już na samym początku.
   Szkoła będzie płatna, czesne, przy pełnej obsadzie 15-16 uczniów w klasie, wyniesie około 150 złotych miesięcznie.
   Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 0664 138 212 – Lucja Nimierowicz, 0 605 732 121 – Elżbieta Danieluk oraz w każdy poniedziałek i piątek (oprócz świąt) w godzinach od 18 do 20 w Centrum Kultury Prawosławnej przy ulicy Świętego Mikołaja 5, tel. 085 / 744 30 10 w. 39.
   
   (am)
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Pod skrzydłami aniołów - o. Konstanty Bondaruk
Późną jesienią, 21 listopada, w kilkunastu parafiach i świątyniach naszej Cerkwi szczególnie uroczyście wspominamy św. Michała Archanioła. Wraz z nim uhonorowujemy cały świat anielski, wielki i tajemniczy, o którym mało wiemy, lecz istnienie którego odczuwamy tak realnie jak dotyk czułej, Bożej ręki. (więcej...)
Cud w Rożkowce - Gieorgij Musiewicz
Na południowym skraju Puszczy Białowieskiej, nad rzeką Białą, położona jest niewielka wieś o tej samej nazwie. Do Topiła stąd zaledwie cztery kilometry, ale od Białej oddziela je granica państwowa. Rzeka Biała tworzy się z połączenia trzech strumieni: Sipory, Krowatki i Policznej. Nieopodal wsi Stołpowiska Biała wpada do Leśnej, płynącej spod Hajnówki. Wcześniej uważano, że to właśnie Leśna jest dopływem Białej. Pierwsza wzmianka o Białej pochodzi z 1560 roku. Jednakże dopiero w 1912 roku zbudowano tu z puszczańskiego drewna cerkiew Kazańskiej ikony Matki Bożej. Świętowano tu także dzień pamięci Świętych Braci Machabeuszy. Właśnie na to święto przyjeżdżałem kilkakrotnie z rodzicami. Mój ojciec, Stefan Musiewicz, był psalmistą w nieodległych Dmitrowiczach. W okresie międzywojennym Biała należała do powiatu bielskiego. Proboszczem był tu o. Klaudiusz Puszkarski, który w maju 1939 roku został skierowany do parafii w Białowieży.
(więcej...)
Inna wspólnota - o. Gieorgij Zawierszynski
Dużo osób z Rosji i byłych republik radzieckich – Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Łotwy, Litwy i Estonii – pojawiło się niedawno w Irlandii. Przyjeżdżali do pracy, zakładając że po kilku latach wrócą do domu. Jednak wielu z nich zaczęło się asymilować i zostawać na stałe. Teraz pomagają krewnym i znajomym w przeprowadzce do nowego domu. Stopniowo tworzą się tutaj nowe kręgi osób rosyjskojęzycznych. (więcej...)
Rozłam na trwałe? - opracowali Eugeniusz Czykwin i Andrzej Charyło
12 października 2019 roku w historii Cerkwi prawosławnej zapisze się jako tragiczna data podziału światowego prawosławia. W tym dniu sobór biskupów greckiej Cerkwi faktycznie uznał utworzoną w grudniu ubiegłego roku nową cerkiewną strukturę tzw. Ukraińską Prawosławną Cerkiew. Ten dzień to smutna data także dla całego, znajdującego się w kryzysie chrześcijaństwa, szczególnie w Europie Zachodniej. W opinii nie tylko prawosławnych skutki decyzji greckiej Cerkwi będą porównywalne do tragicznego podziału chrześcijaństwa w 1054 roku, z tym że obecnie dotyczy to wschodniej, prawosławnej jego części. Niżej drukujemy oficjalne stanowiska greckiej i ruskiej Cerkwi.
(więcej...)