Aktualności:

Numer 7(337)    lipiec 2013Numer 7(337)    lipiec 2013
fot.Piotr Falkowski
2007 VI 28 Muzeum w Supraślu najlepsze

Prestiżową nagrodę Sybilli za ubiegły rok otrzymało Muzeum Ikon w Supraślu. W połowie maja został rozstrzygnięty doroczny konkurs, organizowany od trzydziestu lat przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego, na najlepszą placówkę muzealną. Konkurs przewiduje kilka kategorii. W kategorii „organizacja i zarządzanie” za najlepszą placówkę w Polsce uznano muzeum ikon w Supraślu.
   – Wystąpiliśmy w doborowym towarzystwie – mówi dyrektor Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, którego filią jest muzeum w Supraślu, Andrzej Lechowski. – Zwycięzcami w innych kategoriach okazały się takie muzea jak narodowe w Warszawie i Poznaniu czy muzeum w Wilanowie.
   W następnym roku nasi laureaci zamierzają wystąpić w kategorii „wystawy sztuki”. Tu, wydaje się, będą jeszcze mocniejsi, niż przy ubiegłorocznej organizacji placówki.
   – Jak się okazuje, zdecydowana większość zwiedzających supraską ekspozycję reaguje euforycznie – mówi dyrektor Lechowski. – Kilka dni temu nocował w Supraślu dyrektor muzeum archeologicznego w Krakowie. Dodam, że nasi pracownicy ekspozycję krakowskiego muzeum archeologicznego określili jako genialną. Tymczasem, ku naszemu zaskoczeniu, dyrektor z Krakowa oniemiał na widok supraskiej wystawy i wszystkiego co jej towarzyszy – architektury i atmosfery monasteru, klimatu miasteczka, sąsiedztwa puszczy, także sal konferencyjnych i pokoi gościnnych. Muzeum ikon można było i szybko bez bólu zorganizować w Białymstoku. Ale warto było czekać na tak niepowtarzalne miejsce jak Supraśl. (ar)
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Pod skrzydłami aniołów - o. Konstanty Bondaruk
Późną jesienią, 21 listopada, w kilkunastu parafiach i świątyniach naszej Cerkwi szczególnie uroczyście wspominamy św. Michała Archanioła. Wraz z nim uhonorowujemy cały świat anielski, wielki i tajemniczy, o którym mało wiemy, lecz istnienie którego odczuwamy tak realnie jak dotyk czułej, Bożej ręki. (więcej...)
Cud w Rożkowce - Gieorgij Musiewicz
Na południowym skraju Puszczy Białowieskiej, nad rzeką Białą, położona jest niewielka wieś o tej samej nazwie. Do Topiła stąd zaledwie cztery kilometry, ale od Białej oddziela je granica państwowa. Rzeka Biała tworzy się z połączenia trzech strumieni: Sipory, Krowatki i Policznej. Nieopodal wsi Stołpowiska Biała wpada do Leśnej, płynącej spod Hajnówki. Wcześniej uważano, że to właśnie Leśna jest dopływem Białej. Pierwsza wzmianka o Białej pochodzi z 1560 roku. Jednakże dopiero w 1912 roku zbudowano tu z puszczańskiego drewna cerkiew Kazańskiej ikony Matki Bożej. Świętowano tu także dzień pamięci Świętych Braci Machabeuszy. Właśnie na to święto przyjeżdżałem kilkakrotnie z rodzicami. Mój ojciec, Stefan Musiewicz, był psalmistą w nieodległych Dmitrowiczach. W okresie międzywojennym Biała należała do powiatu bielskiego. Proboszczem był tu o. Klaudiusz Puszkarski, który w maju 1939 roku został skierowany do parafii w Białowieży.
(więcej...)
Inna wspólnota - o. Gieorgij Zawierszynski
Dużo osób z Rosji i byłych republik radzieckich – Białorusi, Ukrainy, Mołdawii, Gruzji, Łotwy, Litwy i Estonii – pojawiło się niedawno w Irlandii. Przyjeżdżali do pracy, zakładając że po kilku latach wrócą do domu. Jednak wielu z nich zaczęło się asymilować i zostawać na stałe. Teraz pomagają krewnym i znajomym w przeprowadzce do nowego domu. Stopniowo tworzą się tutaj nowe kręgi osób rosyjskojęzycznych. (więcej...)
Rozłam na trwałe? - opracowali Eugeniusz Czykwin i Andrzej Charyło
12 października 2019 roku w historii Cerkwi prawosławnej zapisze się jako tragiczna data podziału światowego prawosławia. W tym dniu sobór biskupów greckiej Cerkwi faktycznie uznał utworzoną w grudniu ubiegłego roku nową cerkiewną strukturę tzw. Ukraińską Prawosławną Cerkiew. Ten dzień to smutna data także dla całego, znajdującego się w kryzysie chrześcijaństwa, szczególnie w Europie Zachodniej. W opinii nie tylko prawosławnych skutki decyzji greckiej Cerkwi będą porównywalne do tragicznego podziału chrześcijaństwa w 1054 roku, z tym że obecnie dotyczy to wschodniej, prawosławnej jego części. Niżej drukujemy oficjalne stanowiska greckiej i ruskiej Cerkwi.
(więcej...)