Aktualności:

Numer 12(366)    Grudzień 2015Numer 12(366)    Grudzień 2015
fot.Michał Bołtryk
2008 VI 18 Niepokój o Kosowo

Wyrazy poparcia dla serbskiego narodu w związku z bezprawnym i jednostronnym ogłoszeniem niezależności Kosowa skierował na ręce patriarchy Pawła metropolita Ziem Czeskich i Słowacji Krzysztof.
   „Ogłoszenie niezależności Kosowa i Metochii nie może nie niepokoić prawosławnych Ziem Czeskich i Słowacji” – czytamy między innymi. „Nasi duchowni i wierni razem ze swoimi politycznymi przedstawicielami wezmą udział w protestach, manifestując swoją niezgodę na naruszenie granic Serbii.
   Wysoko cenimy i nigdy nie zapomnimy o bezinteresownej pomocy Waszej Cerkwi w procesie tworzenia Czeskiej Cerkwi Prawosławnej i utworzenia mukaczewsko-preszewskiej diecezji. Podobnie nie zapomnimy też o negatywnym stanowisku serbskiego narodu wobec dyktatu z Monachium w 1939 roku i braterskiej gotowości do obrony naszych ziem przed faszyzmem.
   Z braterskim współczuciem wykorzystujemy tę historyczną możliwość okazania solidarności wam, Serbskiej Cerkwi i narodowi. Kierujemy nasze serca w modlitwie do Boga, niech ochroni serbską ziemię, błogosławi sprawiedliwe rozwiązanie problemu Kosowa i Metochii i nie dopuści do rozpalenia przemocy”.
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)