Aktualności:

Numer 1(259)    styczeń 2007Numer 1(259)    styczeń 2007
fot.(-)
2008 VI 18 W sprawie konfliktu

Wyrazy współczucia przywódcom Palestyny i Izraela w związku z kolejnym wybuchem przemocy w Gazie i zamachem terrorystycznym w szkole religijnej w Jerozolimie skierowali wspólnie patriarcha jerozolimski Teofil III, ormiański patriarcha Jerozolimy Torgom Manukian i łaciński patriarcha Jerozolimy Michel Sabbach.
   W końcu lutego Izrael rozpoczął kolejną operację przeciwko ostrzeliwującemu jego terytorium Hamasowi, wstrzymał działania bojowe piątego marca. Operacja pochłonęła życie około 130 Palestyńczyków i kilku Izraelczyków, stała się jednym z najkrwawszych epizodów palestyńsko-izraelskiego konfliktu ostatnich lat.
   W liście skierowanym do prezydenta autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa chrześcijańscy przywódcy, składając kondolencje, piszą: „Wiemy, że dokłada Pan wszelkich starań, aby osiągnąć sprawiedliwy pokój. Tym niemniej wzywamy Pana, by uczynił Pan wszystko co możliwe, aby jak najszybciej odbudować jedność palestyńskiego narodu. Niech Pan zaleczy wszystkie rany, żeby położyć kres tragedii, której ofiarą staliśmy się wszyscy, dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek”.
   Chrześcijańscy przywódcy zaapelowali też do Abbasa „o zawarcie porozumienia z Izraelem w celu zaprzestania przemocy”.
   W posłaniu do premiera Izraela Ehuda Olmerta i głównego rabina Izraela zwierzchnicy chrześcijan Ziemi Świętej wezwali do „zatrzymania piekielnego kręgu przemocy, którego ofiarami staliśmy się wszyscy”. Wyrazili głęboki smutek spowodowany śmiercią ośmiu zastrzelonych przez terrorystów studentów szkoły religijnej w Jerozolimie. „Pokój jest konieczny. Należy znaleźć nowe rozwiązania dla ziemi, którą Wszechmocny nazwał świętą dla żydowskiego narodu i Palestyńczyków” – podkreślili.
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Co dzieli narody? - Anna Radziukiewicz
Przedstawiciele 26 krajów, reprezentujących różne regiony – Bałkany, Bliski Wschód, Europę środkową, wschodnią, Kaukaz, Cypr, Afrykę – rozmawiali od 15 do 17 kwietnia w Budapeszcie o narodowej świadomości w kontekście problemów integracji podczas 25 konferencji Międzynarodowej Fundacji Jedności Prawosławnych Narodów (MFJPN). Uczestników forum pozdrowili zwierzchnicy ośmiu lokalnych Cerkwi oraz przedstawiciele rządów i parlamentów. (więcej...)
Raskoł w raskole - Eugeniusz Czykwin
Nowym prezydentem Ukrainy został Wołodymyr Zelenski, na którego zagłosowało 73,22 proc. wyborców. Dotychczasowy prezydent Petro Poroszenko, który w bezprecedensowym sposób, naruszając zasady Konstytucji, ingerował w wewnętrzne sprawy prawosławnej Cerkwi, poniósł klęskę (otrzymał 24,45 proc. głosów). (więcej...)
Czekając na plac - o. Mariusz Kiślak
Ten tekst został napisany w 2015 roku. Mówi o wałbrzyskiej prawosławnej wspólnocie. O. Mariusz Kiślak jest jej proboszczem. Wtedy postanowiliśmy, że tekst zostanie opublikowany, gdy parafia otrzyma plac pod budowę cerkwi. I oto nadszedł ten radosny moment. (więcej...)
Budujemy cerkiew w Augustowie - o. Włodzimierz Misijuk
To świąteczne nabożeństwo zakończy kolejny etap wsparcia, okazywanego pięćdziesięcioosobowej parafialnej rodzinie, w gromadzeniu środków na budowę nowej, wymarzonej i „wymodlonej” cerkwi. W chwili zamykania tego numeru PP darowizny sięgnęły już kwoty ponad 350 tysięcy złotych i ciągle jeszcze napływają. Tak więc na proskomidii świątecznej Liturgii odczytywane będą imiona wszystkich dotychczasowych i kolejnych darczyńców. (więcej...)