Aktualności:

Numer 1(307)    styczeń 2011Numer 1(307)    styczeń 2011
fot.Paulina Romaniuk
2008 VI 18 W sprawie konfliktu

Wyrazy współczucia przywódcom Palestyny i Izraela w związku z kolejnym wybuchem przemocy w Gazie i zamachem terrorystycznym w szkole religijnej w Jerozolimie skierowali wspólnie patriarcha jerozolimski Teofil III, ormiański patriarcha Jerozolimy Torgom Manukian i łaciński patriarcha Jerozolimy Michel Sabbach.
   W końcu lutego Izrael rozpoczął kolejną operację przeciwko ostrzeliwującemu jego terytorium Hamasowi, wstrzymał działania bojowe piątego marca. Operacja pochłonęła życie około 130 Palestyńczyków i kilku Izraelczyków, stała się jednym z najkrwawszych epizodów palestyńsko-izraelskiego konfliktu ostatnich lat.
   W liście skierowanym do prezydenta autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa chrześcijańscy przywódcy, składając kondolencje, piszą: „Wiemy, że dokłada Pan wszelkich starań, aby osiągnąć sprawiedliwy pokój. Tym niemniej wzywamy Pana, by uczynił Pan wszystko co możliwe, aby jak najszybciej odbudować jedność palestyńskiego narodu. Niech Pan zaleczy wszystkie rany, żeby położyć kres tragedii, której ofiarą staliśmy się wszyscy, dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek”.
   Chrześcijańscy przywódcy zaapelowali też do Abbasa „o zawarcie porozumienia z Izraelem w celu zaprzestania przemocy”.
   W posłaniu do premiera Izraela Ehuda Olmerta i głównego rabina Izraela zwierzchnicy chrześcijan Ziemi Świętej wezwali do „zatrzymania piekielnego kręgu przemocy, którego ofiarami staliśmy się wszyscy”. Wyrazili głęboki smutek spowodowany śmiercią ośmiu zastrzelonych przez terrorystów studentów szkoły religijnej w Jerozolimie. „Pokój jest konieczny. Należy znaleźć nowe rozwiązania dla ziemi, którą Wszechmocny nazwał świętą dla żydowskiego narodu i Palestyńczyków” – podkreślili.
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)