Aktualności:

Numer 8(374)    Sierpień 2016Numer 8(374)    Sierpień 2016
fot.Jarosław Charkiewicz
2008 VI 18 O zwrot cerkiewnej ziemi

Pięć tysięcy trzysta hektarów ziemi, odebrane raszko-prizrenskiej diecezji podczas reformy rolnej i nacjonalizacji w 1945 roku, zostanie wkrótce zwrócone właścicielowi – poinformował przewodniczący dyrekcji do spraw zwrotu majątku przy rządzie Serbii Włodzimier Todorowicz.
   Wyjaśnił, że termin składania wniosków o zwrot upływa 30 września 2008 roku. Na dzień dzisiejszy takie podania złożyło trzynaście cerkwi i monasterów Kosowa i Metochii. O największy, trzy tysiące hektarowy zwrot, ubiega się monaster w Devicz, tuż za nim są Patriarsza Pećka, która domaga się 846 ha, Wysokije Deczani – 728 ha, Draganac – 207 ha, Graczanica – 100 ha, monaster Świętej Trójcy w Miszutiszta – 8 ha, św.św. Kosmy i Damiana w Zocziste – 5 ha. O zwrot ziemi ubiega się także cerkiewna wspólnota Prizren, której władze komunistyczne odebrały trzysta hektarów.
   Dyrekcja do spraw zwrotu 14 lutego stwierdziła, że znaczna część skomplikowanego procesu sądowego jest już zakończona, a decyzje będą prawomocne, jeżeli nie zostanie skierowane powództwo wzajemne. Decyzja zostanie przyjęta w oparciu o ustawę o zwrocie cerkiewnego majątku z czerwca 2006 roku.
   Podobne decyzje zapadają jedynie wtedy, kiedy sytuacja nie nastręcza żadnych wątpliwości, a tak jest w przypadku raszko-prizrenskiej diecezji.
   W końcu grudnia 2007 roku monasterowi Kowil w Wojewodinie zwrócono 930 ha ziemi, braniczewskiej diecezji serbskiej Cerkwi cztery tysiące hektarów.
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)