Aktualności:

Numer 9(279)    wrzesień 2008Numer 9(279)    wrzesień 2008
fot.Anna Radziukiewicz
2008 VI 18 Solidarni z Serbami

Posłanie z wyrazami solidarności z bratnią serbską Cerkwią prawosławną w związku z jednostronnym ogłoszeniem niezależności Kosowa wystosował metropolita Ukrainy Włodzimierz.
   „Na wieść o ogłoszeniu niepodległości Kosowa, do którego doszło bez udziału przedstawicieli samego serbskiego narodu, w imieniu Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej dzielę wasz ból i wyrażam naszą solidarność z serbską Cerkwią i narodem. (…) Uważamy, że przy rozwiązywaniu podobnych problemów należy uwzględniać historię regionu, jego narodowe i religijne znaczenie, a także opinię wszystkich mieszkańców bez wyjątku. Ważne, by uwzględnić możliwe następstwa takich działań w skali międzynarodowej. Modlimy się, by Pan swoją Opatrznością doprowadził do pomyślności bratniego serbskiego narodu, pomógł znieść przypadłe na jego dolę doświadczenie, i po wszystkich nieszczęściach włączył w radość Zmartwychwstania”.
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Co dzieli narody? - Anna Radziukiewicz
Przedstawiciele 26 krajów, reprezentujących różne regiony – Bałkany, Bliski Wschód, Europę środkową, wschodnią, Kaukaz, Cypr, Afrykę – rozmawiali od 15 do 17 kwietnia w Budapeszcie o narodowej świadomości w kontekście problemów integracji podczas 25 konferencji Międzynarodowej Fundacji Jedności Prawosławnych Narodów (MFJPN). Uczestników forum pozdrowili zwierzchnicy ośmiu lokalnych Cerkwi oraz przedstawiciele rządów i parlamentów. (więcej...)
Raskoł w raskole - Eugeniusz Czykwin
Nowym prezydentem Ukrainy został Wołodymyr Zelenski, na którego zagłosowało 73,22 proc. wyborców. Dotychczasowy prezydent Petro Poroszenko, który w bezprecedensowym sposób, naruszając zasady Konstytucji, ingerował w wewnętrzne sprawy prawosławnej Cerkwi, poniósł klęskę (otrzymał 24,45 proc. głosów). (więcej...)
Czekając na plac - o. Mariusz Kiślak
Ten tekst został napisany w 2015 roku. Mówi o wałbrzyskiej prawosławnej wspólnocie. O. Mariusz Kiślak jest jej proboszczem. Wtedy postanowiliśmy, że tekst zostanie opublikowany, gdy parafia otrzyma plac pod budowę cerkwi. I oto nadszedł ten radosny moment. (więcej...)
Budujemy cerkiew w Augustowie - o. Włodzimierz Misijuk
To świąteczne nabożeństwo zakończy kolejny etap wsparcia, okazywanego pięćdziesięcioosobowej parafialnej rodzinie, w gromadzeniu środków na budowę nowej, wymarzonej i „wymodlonej” cerkwi. W chwili zamykania tego numeru PP darowizny sięgnęły już kwoty ponad 350 tysięcy złotych i ciągle jeszcze napływają. Tak więc na proskomidii świątecznej Liturgii odczytywane będą imiona wszystkich dotychczasowych i kolejnych darczyńców. (więcej...)