Aktualności:

Numer 4(238)    kwiecień 2005Numer 4(238)    kwiecień 2005
fot.Wiesław M.Zieliński
2008 VI 18 Solidarni z Serbami

Posłanie z wyrazami solidarności z bratnią serbską Cerkwią prawosławną w związku z jednostronnym ogłoszeniem niezależności Kosowa wystosował metropolita Ukrainy Włodzimierz.
   „Na wieść o ogłoszeniu niepodległości Kosowa, do którego doszło bez udziału przedstawicieli samego serbskiego narodu, w imieniu Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej dzielę wasz ból i wyrażam naszą solidarność z serbską Cerkwią i narodem. (…) Uważamy, że przy rozwiązywaniu podobnych problemów należy uwzględniać historię regionu, jego narodowe i religijne znaczenie, a także opinię wszystkich mieszkańców bez wyjątku. Ważne, by uwzględnić możliwe następstwa takich działań w skali międzynarodowej. Modlimy się, by Pan swoją Opatrznością doprowadził do pomyślności bratniego serbskiego narodu, pomógł znieść przypadłe na jego dolę doświadczenie, i po wszystkich nieszczęściach włączył w radość Zmartwychwstania”.
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)