Aktualności:

Numer 6(312)    czerwiec 2011Numer 6(312)    czerwiec 2011
fot.Anna Radziukiewicz
2008 VI 18 Metropolita Kallistos o prawosławiu

Z serią wykładów w Kaliforni i Waszyngtonie wystąpił znany prawosławny teolog, metropolita dioklecjański Kallistos (Ware), autor najbardziej znanej na Zachodzie anglojęzycznej książki o prawosławiu „Cerkiew prawosławna”. W Oakland w greckim soborze Wniebowstąpienia władyka przeprowadził trzy odczyty: „Mój Pan i mój Bóg: osobista wiara w Chrystusa Zbawiciela”, „Życiodawca: Święty Duch w naszym codziennym życiu” i „Wieczność w obecnym czasie: chrzest i Eucharystia”.
   Metropolita Kallistos modlił się na wsienoszczni w soborze katedralnym Wszystkich Strapionych Radość w San Francisco i pokłonił się relikwiom św. Jana Szanghaju i San Francisco, cudotwórcy.
   Wiele lat temu arcybiskup Jan (Maksymowicz) w sposób bezpośredni wpłynął na decyzję metropolity Kallistosa (wtedy Tymoteusza Ware) o przejściu na prawosławie.
   W Seatle metropolita Kallistos odczytał wykład na temat: „Zbawienie w Chrystusie: prawosławne podejście” na dwóch miejscowych uniwersytetach. 5 marca odwiedził sobór św. Mikołaja i pomodlił się w pokoju - czasowni, w którym zmarł św. Jan (Maksymowicz).
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)