Aktualności:

Numer 11(401)    Listopad 2018Numer 11(401)    Listopad 2018
fot.
2008 VI 18 Gruziński monaster zostanie odbudowany

Siedemnastoosobowa grupa gruzińskich uczonych przeprowadzi badania archeologiczne w Galijskim Monasterze na Cyprze. 30 marca, w przeddzień wyjazdu, ekspedycję pobłogosławił katolikos patriarcha Gruzji Eliasz, który przekazał klasztorowi trzy ikony – św. Mikołaja, św. Jerzego i św. Spirydona.
   Prace wykopaliskowe gruzińscy uczeni rozpoczęli już przed dwoma laty. Dzięki nim udało się ustalić dokładną strukturę budynku, dane o je-go konstrukcji i kolejnych przebudowach.
   Po odbudowie ten stary gruziński kompleks monasterski stanie się jednym z ważniejszych zabytków na turystycznej mapie Cypru.
   Najstarsze wzmianki o Galijskim Monasterze Matki Bożej pochodzą z XI-XII wieku. O działalności gruzińskich mnichów mówią nie tylko powstałe tutaj rękopisy, ale i napisy w języku starogruzińskim na ścianach.
   Pierwszym naukowcem, który w 1981 roku przeprowadził badania na Cyprze i znalazł oraz zidentyfikował ruiny Galijskiego Monasteru, był Wachtang Dżobadze.
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Co dzieli narody? - Anna Radziukiewicz
Przedstawiciele 26 krajów, reprezentujących różne regiony – Bałkany, Bliski Wschód, Europę środkową, wschodnią, Kaukaz, Cypr, Afrykę – rozmawiali od 15 do 17 kwietnia w Budapeszcie o narodowej świadomości w kontekście problemów integracji podczas 25 konferencji Międzynarodowej Fundacji Jedności Prawosławnych Narodów (MFJPN). Uczestników forum pozdrowili zwierzchnicy ośmiu lokalnych Cerkwi oraz przedstawiciele rządów i parlamentów. (więcej...)
Raskoł w raskole - Eugeniusz Czykwin
Nowym prezydentem Ukrainy został Wołodymyr Zelenski, na którego zagłosowało 73,22 proc. wyborców. Dotychczasowy prezydent Petro Poroszenko, który w bezprecedensowym sposób, naruszając zasady Konstytucji, ingerował w wewnętrzne sprawy prawosławnej Cerkwi, poniósł klęskę (otrzymał 24,45 proc. głosów). (więcej...)
Czekając na plac - o. Mariusz Kiślak
Ten tekst został napisany w 2015 roku. Mówi o wałbrzyskiej prawosławnej wspólnocie. O. Mariusz Kiślak jest jej proboszczem. Wtedy postanowiliśmy, że tekst zostanie opublikowany, gdy parafia otrzyma plac pod budowę cerkwi. I oto nadszedł ten radosny moment. (więcej...)
Budujemy cerkiew w Augustowie - o. Włodzimierz Misijuk
To świąteczne nabożeństwo zakończy kolejny etap wsparcia, okazywanego pięćdziesięcioosobowej parafialnej rodzinie, w gromadzeniu środków na budowę nowej, wymarzonej i „wymodlonej” cerkwi. W chwili zamykania tego numeru PP darowizny sięgnęły już kwoty ponad 350 tysięcy złotych i ciągle jeszcze napływają. Tak więc na proskomidii świątecznej Liturgii odczytywane będą imiona wszystkich dotychczasowych i kolejnych darczyńców. (więcej...)