Aktualności:

Numer 7(277)    lipiec 2008Numer 7(277)    lipiec 2008
fot.
2008 VI 18 Gruziński monaster zostanie odbudowany

Siedemnastoosobowa grupa gruzińskich uczonych przeprowadzi badania archeologiczne w Galijskim Monasterze na Cyprze. 30 marca, w przeddzień wyjazdu, ekspedycję pobłogosławił katolikos patriarcha Gruzji Eliasz, który przekazał klasztorowi trzy ikony – św. Mikołaja, św. Jerzego i św. Spirydona.
   Prace wykopaliskowe gruzińscy uczeni rozpoczęli już przed dwoma laty. Dzięki nim udało się ustalić dokładną strukturę budynku, dane o je-go konstrukcji i kolejnych przebudowach.
   Po odbudowie ten stary gruziński kompleks monasterski stanie się jednym z ważniejszych zabytków na turystycznej mapie Cypru.
   Najstarsze wzmianki o Galijskim Monasterze Matki Bożej pochodzą z XI-XII wieku. O działalności gruzińskich mnichów mówią nie tylko powstałe tutaj rękopisy, ale i napisy w języku starogruzińskim na ścianach.
   Pierwszym naukowcem, który w 1981 roku przeprowadził badania na Cyprze i znalazł oraz zidentyfikował ruiny Galijskiego Monasteru, był Wachtang Dżobadze.
   

Wasze opinie:W najnowszym numerze:

Cud Świętego Ognia - Andrzej Charyło
Misterium Wcielenia Słowa zawiera w sobie
znaczenie wszystkich symboli i zagadek Pisma,
także ukrytego sensu wszystkich stworzeń zmysłowych
i duchowych. Jednakże ten, kto zna misterium Krzyża i Grobu, zna również podstawową rację wszystkich rzeczy. Przeto ten, kto bada jeszcze dalej i jest wtajemniczony w misterium Zmartwychwstania, dowiaduje się o celu,
dla którego Bóg stworzył wszystkie rzeczy na początku.
św. Maksym Wyznawca (więcej...)
Na Ukrainie bez zmian - Eugeniusz Czykwin
Na Ukrainie, mimo kampanii przed wyborami prezydenta – wyniki będą znane już po oddaniu bieżącego numeru Przeglądu do druku – nie ustają akty agresji wobec kanonicznej Ukraińskiej Prawosławnej Cerkwi (UPC). (więcej...)
Prawosławne serce Zachodu - Marcin Cielecki
Clément nie zajmował się potępianiem, pouczaniem, moralizatorstwem; on zajmował się pięknem. Pisał z zachwytu w zachwycie. W tym roku mija dziesiąta rocznica jego śmierci.
(więcej...)
Hagia Sophia – czyja? - Eugeniusz Czykwin
15 marca 2019 roku w miejscowości Christchurch w Nowej Zelandii doszło do tragedii. W dwóch meczetach 28-letni Australijczyk zabił pięćdziesiąt osób, a kolejne kilkadziesiąt ranił. Przed atakiem zamachowiec opublikował 73-stronicowy manifest, w którym wyjaśniał motywy swego postępowania. Między innymi wspominał Sobór Mądrości Bożej – Hagia Sophię, nazywając Stambuł Konstantynopolem i wzywał do zabicia prezydenta Turcji Redcepa Erdogana i kanclerz Niemiec Angeli Merkel. W zbrodniczym ataku znalazły się także polskie wątki – terrorysta na broni, z której strzelał, wypisał nazwisko Feliksa Kazimierza Potockiego, który walczyl z Turkami pod Wiedniem. (więcej...)